* Najnovšie kolážové obrazy vystavuje výtvarník Pavol Miškovič v bratislavskom Stredisku kultúry na Vajnorskej ulici. Časopád, Chrámová opona, Pohľad z lietadla, Klonovaný anjel, Kaktus v okne a ďalšie pestrofarebné, geometrické diela vytvoril rozstrihaním reklamných prospektov a plagátov. „Likvidujem reklamu a robím obrazy na zamyslenie. Nazývam ich Kokakoláže,“ uviedol autor na vernisáži.
Ako vyštudovaný architekt musel ovládať všetky výtvarné techniky. Je všestranný umelec, ale ostatných šesť rokov sa venuje kolážam, s ktorými sa verejnosti predstavuje druhou samostatnou výstavou. „Likviduje komerciu a vytvára vlastnú ilúziu, ktorou nás vyslobodzuje z dennej stiesnenosti,“ charakterizoval Miškovičovu tvorbu kurátor expozície Kornel Földvári. Výstava potrvá do 28. februára.
MARTIN
Výstavu obrazov českej výtvarníčky Věruny Melčákovej-Junekovej sprístupnili v Dokumentačnom centre českej kultúry na Slovensku v Martine. Expozícia je zložená z niekoľkých cyklov. Cykly s názvami Mlčiaca krajina, Maska či tvár, Krídla a ďalšie zahŕňajú niekoľko rôznych obrazov. „Prvé je slovo, z neho potom tvorím obraz,“ konštatuje autorka, ktorá svoju tvorbu charakterizuje ako plávajúce oblaky počas niektorého nedeľného popoludnia. Z techník v Martine prezentuje suchú ihlu a perokresbu. V. Melčáková-Juneková je jednou z českých výtvarníčok, ktoré pôsobia na Slovensku. Ich tvorbu už predstavili na kolektívnej výstave v martinskom dokumentačnom centre vlani. Žije a tvorí v Bratislave-Dunajskej Lužnej. Venuje sa voľnej grafike, kresbe, exlibris, ilustrácii, maľbe, tapisérii a je výtvarnou pedagogičkou. Je členkou Spolku grafikov Slovenska, Sdružení Q Brno, Združenia textilných výtvarníkov TXT a Slovenskej únie karikaturistov. Je aj autorkou zbierky poézie Krajina duše, kde čas má snehobiele krídla.
Výstava bude sprístupnená do konca júna.
PREŠOV
Prácu 39 architektov z Prešova a Košíc z rokov 1999 až 2002 približuje výstava, vernisážou ktorej sa začal program 4. ročníka Festivalu architektúry v Prešove.
Kolekciu prác predstavujú členovia miestnej organizácie Spolku architektov Slovenska vo foyeri prešovského Divadla Jonáša Záborského.
Prezentáciu dopĺňa výrobná a obchodná ponuka 40 firiem a obchodných zastúpení so sídlom prevažne v Prešove. Miestny predseda architektonického spolku Štefan Mitro konštatoval, že v súčasnosti pôsobí v Prešove asi 120 architektov, z nich sa 70 - 80 živí týmto odborom ľudskej činnosti. Na výstave ocenil fakt, že neprezentuje len zámery, ale aj hotové realizácie. Účasť architektov hodnotil ako veľmi dobrú. Možno je to aj preto, že naposledy sa taká výstava v Prešove konala v roku 1999 (predtým v rokoch 1995 a 1997).
Mitro konštatoval, že architekti v Prešove žijú prevažne zo štátnych objednávok, súkromní investori sú zatiaľ veľmi skromní. Za najhodnotnejšie príspevky k novej architektúre Prešova označil riešenie rekonštrukcie objektu pre potreby kliniky pediatrie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Raimana v Prešove (dielo architektonického štúdia A-typ), riešenie obnovy historickej divadelnej budovy v Prešove (architektonický ateliér Design studio, s. r. o., Prešov) a návrh prevádzkovej budovy Východoslovenských elektrární v Prešove (autor Jozef Bačinský).
Výstava potrvá do 27. februára.