Len niekoľko dní predtým premiér Tony Blair vyložil morálne dôvody, prečo sa treba zbaviť režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna.
Duchovný vodca anglikánov Rowan Williams, ktorý má byť od 27. februára ďalším arcibiskupom Canterburským, a kardinál Cormac Murphy O'Connor, hlava rímskokatolíckej cirkvi v Anglicku a Walese, spoločne vyjadrili pochybnosti nad "morálnou legitímnosťou" vojny.
Uznali však, že "morálnou alternatívou vojenského zásahu nemôže byť nečinnosť, pasivita, zmierenie sa so stavom vecí alebo dokonca ľahostajnosť." Vyslovili preto súhlas s pokračovaním zbrojných inšpekcií OSN v Iraku a inšpektorov vyzvali, aby pokračovali v práci.
"Vojna je vždy hlboko znepokojujúca perspektíva; taká, o akej nikdy nemožno uvažovať bez vedomia porážky a ľútosti, že nezvíťazili ostatné prostriedky, a bez hlbokého znepokojenia o všetkom, čo môže so sebou priniesť," uviedli najvyšší cirkevní predstavitelia vo vzácne spoločnom vyhlásení.
V sobotu, keď ulice miest na celom svete zaplavili milióny ľudí pokojne protestujúcich proti hroziacej vojne v Iraku, britský premiér predložil morálne dôvody na zvrhnutie režimu Saddáma Husajna.
"Zbaviť svet Saddáma by bol čin ľudskosti. To, čo je vskutku neľudské, je dovoliť mu zotrvávať," zdôraznil Blair a poukázal na utrpenie irackého ľudu pod 24 rokov trvajúcou Husajnovou diktatúrou.
Anglickí arcibiskupi však o zmenu režimu v Bagdade neprejavili taký záujem ako premiér. Zamerali sa skôr na apel samotnému irackému prezidentovi, ktorého vládu "dôrazne vyzvali, aby okamžite ukázala jednoznačné plnenie rezolúcií OSN o zbraniach hromadného ničenia."
Hlavy oboch cirkví otvorene neodsúdili vojnu v Iraku, hovoria odborníci na cirkevnú problematiku. No už samotný fakt, že vyjadrili morálne pochybnosti, zdôraznili úlohu zbrojných inšpektorov OSN a apelovali na irackú vládu možno považovať za kritiku Blairovho prístupu k irackej kríze.
Britskí cirkevní predstavitelia už predtým vyjadrili pochybnosti nad vojnou v Iraku, nevydali však žiadne oficiálne vyhlásenie ani výzvu. V sobotu prijme Blaira vo Vatikáne najvyššia hlava rímskokatolíckej cirkvi - pápež Ján Pavol II., ktorý sa aktívne angažuje proti vojne v Iraku. Očakáva sa, že pápež ho takmer určite vyzve, aby sa vyhol vojenskému riešeniu krízy.