
Jedna zo zmeniek SPP podpísaných Jánom Duckým, bývalým šéfom plynárov. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Súdne spory o preplatenie takzvaných Duckého zmeniek budú pokračovať aj na Ústavnom súde. Slovenský plynárenský priemysel, ktorý odmieta uznať platnosť zmeniek podpísaných zavraždeným riaditeľom SPP Jánom Duckým, poslal Ústavnému súdu sťažnosť na postup Najvyššieho súdu.
Česká Union Banka, ktorá už má niekoľko súdnych rozhodnutí prikazujúcich plynárom preplatiť miliónové zmenky, v súvislosti s novými právnymi krokmi SPP v médiách niekoľkokrát vyslovila výčitku zo zdržiavania.
„Tvrdíme, že bol porušený princíp zákonného sudcu, pretože senát rozhodoval v rozpore so zákonom,“ vysvetlil SME dôvod sťažnosti na Ústavný súd právny zástupca SPP Ernest Valko. Z piatich členov senátu boli dvaja z takzvaného občianskeho kolégia, hoci išlo o obchodný spor.
Druhá sťažnosť napáda rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu nezaoberať sa dovolaním, ktoré nariadil odvolací súd. „Je to v rozpore s doterajšou desaťročnou súdnou praxou,“ povedal Valko. Senát sa nezaoberal dovolaním, pretože ho považoval za neopodstatnené. Podľa Valka však nemal posudzovať jeho opodstatnenosť, pretože o nej rozhodol odvolací súd. „Mal sa zaoberať predmetom veci,“ dodal Valko.
Slovenský plynárenský priemysel tvrdí, že cieľom jeho právnych krokov nie je oddialiť preplatenie zmeniek. „SPP považuje odjakživa tieto zmenky za podvodné. Využívame všetky legálne prostriedky na to, aby sme svoju pravdu dosiahli,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Okrem Ústavného súdu môže SPP využiť aj medzinárodné právne inštitúcie.
Ján Ducký podpísal päť zmeniek SPP v hodnote 350 miliónov českých korún pre moravskú spoločnosť Sezooz Group, ktorý ich posunul Union Banke ako záruku za úver. Neskoršie vedenie SPP spochybnilo právoplatnosť týchto zmeniek, ale krajský a neskôr Najvyšší súd jeho námietky neuznali. Vleklý spor zasiahol aj do privatizácie SPP. Investori do nej vstupovali so zárukou vlády, že povinnosť uhradiť zmenky prevezme vláda na seba.
JURAJ JAVORSKÝ