Rodinný lekár, áno či nie

BRATISLAVA - Žiadne rady v čakárni plnej kašľajúcich ľudí, alebo ešte lepšie, žiadna čakáreň a namiesto toho príjemná návšteva rodinného lekára.


Ideálny rodinný lekár: Rudolf Hrušínský si zahral úžasného rodinného lekára s veľkým obdivom a ohľaduplnosťou k svojej pacientke (hrala ju Magda Vášáryová) vo filme Postřižiny. Staral sa nielen o jej telesné zdravie, ale rád sa nechal vtiahnuť aj do jej predstáv. Až ho z toho niekedy obchádzali mdloby. FOTO - ARCHÍV


BRATISLAVA - Žiadne rady v čakárni plnej kašľajúcich ľudí, alebo ešte lepšie, žiadna čakáreň a namiesto toho príjemná návšteva rodinného lekára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na jedného pacienta to vychádza v tomto roku 11 140 korún, za ktoré má dostať kompletnú zdravotnú starostlivosť, od primárneho vyšetrenia až po opakované komplikované operácie či dlhodobé liečenie. V čase, keď sú čakárne plné, lekári nemajú dosť času a niet ani dosť peňazí, sa mnohí pacienti aj lekári dovolávajú zavedenia kategórie rodinného doktora.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to naša vízia do budúcnosti, aby lekár navštevoval rodinu, poznal rodičov, celú genézu. Je to vízia moderného zdravotníctva, mali by sme k tomu smerovať,“ hovorí minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Už v pripravovanej koncepcii ministerstvo navrhuje spojenie pediatrov a dorastových lekárov. „Budú sa musieť preškoliť, doškoliť, bude to dlhodobý proces. Je to moderný trend,“ hovorí minister.

Pediatri však majú výhrady. Boja sa, že dobrá starostlivosť o deti, ktorá šetrí zdravotníctvu peniaze, by sa zhoršila. „Dieťa nie je zmenšený dospelý,“ hovorí Kvetoslava Prcúchová, predsedníčka sekcie primárnych lekárov pre deti a dorast Asociácie súkromných lekárov. „Tam, kde rodinní lekári fungujú - a je to len v zopár krajinách v Európe (Anglicko, Dánsko, Holandsko), sú preto, že sú pre poisťovne lacnejší.“

SkryťVypnúť reklamu

Keby sa chcela každému pacientovi venovať 30 minút, nemohla by ich mať pri osemhodinovom pracovnom čase viac než 16. „Pri súčasnom počte pacientov a za dnešné peniaze je to nemysliteľné,“ hodnotí perspektívu, že by fungovala ako rodinná lekárka.

Pediatri si tiež nevedia dosť dobre predstaviť, ako by mohol rodinný lekár fungovať v čase, keď sa medicína uberá smerom ku špecializácii.

„Dnes by jeden človek ťažko obsiahol vedomosti o novorodencoch, starších deťoch, dospelých v produktívnom veku až po geriatriu na dostatočnej odbornej úrovni,“ myslí si Mária Ďurmanová, praktická lekárka pre deti a dorast. Do jej ambulancie chodia bábätká aj 28-roční dospelí, a teda často lieči naraz mladé mamičky aj s ich deťmi. „Má to svoje výhody, keď u potomka ľahko odhalím rovnakú chorobu, akou trpel aj jeho otec či mama. Na druhej strane mám čo robiť, aby som stíhala držať krok s novými poznatkami. V časoch rodinných lekárov bola liečba oveľa jednoduchšia - poznatky aj lieky boli na oveľa nižšej úrovni. Stačil penicilín a tým sa to prakticky končilo - teraz je však už len dávkovanie liekov pre deti také odlišné a v ranom veku záleží na vekovom rozdiele aj jeden-dva mesiace.“

SkryťVypnúť reklamu

Výhrady má aj prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor: „Táto téma nie je momentálne aktuálna. Definícia rodinného lekárstva na Slovensku prakticky neexistuje,“ vraví.

Na Slovensku pôsobili klasickí rodinní doktori ešte pred poslednou vojnou a krátko po nej. Dnes existujú len neoficiálne a nemôže si ich dovoliť každý. Inkasujú v hotovosti - od dvesto korún za návštevu v ambulancii až do 2000 korún za hodinu strávenú u pacienta doma.

ZORA HANDZOVÁ

Prekážky podľa detských lekárov* Veľké obvody: na jedného detského obvodného lekára pripadá v priemere 1200 pacientov (najviac v regiónoch Prešov, Žilina Košice, najmenej detí na lekára je v Bratislave - 950), na obvodných lekárov pre dospelých pripadá až 1800 pacientov. Pri takomto počte lekár domáce návštevy stihnúť nemôže, aj keby chcel.

SkryťVypnúť reklamu

* Peniaze - detský lekár dostáva od poisťovne na jedného detského pacienta asi 50 - 55 korún za návštevu v ambulancii (vrátane prevencie), na dospelého 35 korún, s prevenciou povedzme 38 korún. Ťažko si predstaviť, že by za túto sumu bol niektorý lekár ochotný míňať vlastný benzín a tráviť čas u pacienta doma. (zoh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu