
Rómovia v Lomničke hovoria, že v domoch, ktoré pomáhali stavať, sú šťastní.
teľný. Má plastové okná.
Domy majú dve izby, kuchyňu, priestrannú chodbu, komoru a toaletu. Strecha je z hliníkového plechu. V peci, ktorá je v kuchyni, sa kúri sa drevom. V dome je studená voda, elektrina a čo je najdôležitejšie, kanalizácia. „Až keď sme postavili čističku, mohli sme dostavať domy. Základy boli hotové už oveľa skôr, čakali sme iba, či dostaneme grant na čističku. Nakoniec sme ho dostali,“ hovorí starosta.
Rómovia hovoria, že sú v nových domovoch šťastní. Na stavbe museli povinne odpracovať dvadsať percent z ceny domu. Jeden stál necelého pol milióna korún. Nájomné platia takmer 500 korún mesačne, plus elektrinu, vodné a stočné. Výdavky jednej rodiny na bývanie sú asi 1300 korún. Napriek tomu bol záujem obrovský.
Posledný dom v rade obýva starosta. „Jeden dom som si zobral ja a starý som nechal dcére. My sme doma iba traja, stačia nám aj dve izby,“ hovorí.
Niekoľko rodín našlo strechu nad hlavou aj v bývalých ovčincoch družstva v Podolínci. Jednu budovu obec kúpila za 650-tisíc, druhú má v nájme. Tu dal starosta vybudovať ďalšie jednoizbové byty. „Sú tu ľudia, ktorí bývali v polorozpadnutých domoch. Mali tam zimu,“ hovorí Oračko.
Nájomné v ovčinci je asi 300 korún. Keď sa oteplí, chce sem starosta zaviesť elektrinu, postaviť čističku a vybudovať ďalšie byty pre dvanásť rodín. Potrebuje ďalších 11 miliónov.
Lomnička je obcou, kde až na jedenásť alebo dvanásť rodín žijú len Rómovia. Oračko tvrdí, že do obce sa veľa ľudí nesťahuje, ale ročne tu pribudne až 80 detí. „Myslím si však, že teraz, keď znížili sociálne dávky, pôjde pôrodnosť dole. Bude slabší rok,“ smeje sa.
FOTO - AUTOR