Nový vodovod končí aj v chatrči

BRATISLAVA - Keď komisár pre rozšírenie Európskej únie Günter Verheugen vlani v máji prišiel na Slovensko, navštívil rómsku osadu v Žehre. S projektom sociálnych bytov pre Rómov bol spokojný. Dnes však hrozí, že sociálne byty pre Rómov zostanú len ojedine

lým experimentom či ukážkou pre zahraničné návštevy.

„Žehra je dôkazom, že rómsky problém sa riešiť dá,“ hovoril Verheugen. Z peňazí PHARE v obci funguje komunitné centrum, vláda prispela na výstavbu 41 murovaných bytov nižšieho štandardu, ktoré nahradili drevené chatrče. Rómovia pomáhali pri ich stavbe.

V najbližšej hodnotiacej správe únie o Slovensku sa síce znova objavila výčitka o zlej situácii Rómov, zároveň však aj pochvala, že vláda sa snaží.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Tento rok nie je ani koruna na dotácie. Zo štátneho rozpočtu sa nevyčlenili peniaze,“ hovorí Pavol Giller z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Zastavené sú aj dotácie pre obce, ktoré by chceli stavať štandardné nájomné byty.

SkryťVypnúť reklamu

Program výstavby „bytov odlišného štandardu“, ako sa oficiálne jednoduché byty volajú, vznikol v roku 2001. Obec spracuje projekt, štát v prípade rómskej osady môže prispieť až 80 percentami sumy na výstavbu. Zvyšok si musia budúci nájomníci odpracovať.

Vlani ministerstvo dalo 51 miliónov na výstavbu, ďalších 77 stála infraštruktúra a technické vybavenie. Predchádzajúca vláda dvomi uzneseniami sľúbila, že v programe bude pokračovať. Pri schvaľovaní štátneho rozpočtu však uznesenia zrušila.

Splnomocnenkyňa vlády pre rómsku problematiku Klára Orgovánová je sklamaná. „Z kapitoly nášho úradu sme vyčlenili 10 miliónov na projektovú dokumentáciu, robili sme školenia pre starostov,“ hovorí. Úrad oslovil asi 350 starostov, pomáhal pri vybavovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom bolo 235 nových bytov v 12 obciach. V bytoch sú omietky, cementová dlážka, studená voda, elektrina, kanalizácia, vedie k nim cesta. Spracované sú projekty na ďalších 1400 bytov. Nie je isté, či sa vôbec začnú stavať.

Podpredseda vlády Pál Csáky tiež nie je spokojný, zodpovedný je však podľa neho minister výstavby László Gyurovszky. Peniaze na projekt nemá „menovite“ spomenuté v rozpočte. „Už som mu napísal list,“ povedal Csáky. „Bol to veľmi dobrý program a máme v tom pokračovať.“ Gyurovszky je tento týždeň na dovolenke.

Je pravdepodobné, že situáciu si všimne aj Európska únia. Tento rok majú v 30 rómskych osadách z programu PHARE postaviť cesty, vodovody, kanalizáciu, čistiarne odpadových vôd a zaviesť elektrinu. Európska únia prispeje 8,3 milióna eur, vláda 8,4 milióna eur. Úrad vlády, ministerstvo a delegácia Európskej komisie už rozbehli prípravu konkurzov na dodávateľov.

SkryťVypnúť reklamu

„Projekt počítal s tým, že naň bude nadväzovať stavba bytov. Teraz to vyzerá, že za peniaze únie aj vlády sa síce postaví v osade vodovod, bude však končiť v chatrči,“ hovorí Kinga Novotná, koordinátorka projektov PHARE pre národnostné menšiny. Pravidlá Európskej únie neumožňujú poskytovať peniaze na stavbu domov.

Koncom roka 2000 bolo na Slovensku podľa Štatistického úradu 620 rómskych osád. Z toho 32 je bez zdroja pitnej vody, 102 osád bez verejného rozvodu elektrickej energie, k 53 osadám nie je vybudovaná prístupová komunikácia.

Nasleduje prehľad obcí, kde sa postavili byty odlišného štandardu a počet bytov

Hanušovce 10

Humenné 64

Ihľany 20

Krásny Brod 4

Malá Domaša 8

Nálepkovo 28

Spišská Nová Ves 14

Terňa 15

SkryťVypnúť reklamu

Vechec 6

Žalobín 7

Žehra 41

Obce, v ktorých sa bude budovať infraštruktúra v rámci projektu PHARE:

Arnutovce, Banské, Belina, Brzotín, Drahňov, Drienovec, Ďurkov, Hermanovce, Huncovce, Jarovnice, Kecerovce, Klenovec, Letanovce, Markušovce, Ostrovany, Pečovská Nová Ves, Rakúsy, Slavošovce, Soľ, Spišský Štiavnik, Stráne pod Tatrami, Svinia, Šimonovce, Šumiac, Telgárt, Trenč, Varhaňovce, Veľká Lomnica, Zborov, Zbudské Dlhé.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu