O jachtingovú trofej v Americkom pohári sa bojuje už 152 rokov

ŠPORTOVÉ OSUDY A MÍĽNIKYEurópan možno neuverí, ale fakty nepustia. Americký pohár v jachtingu má po olympijských hrách a majstrovstvách sveta vo futbale v priemere tretiu najvyššiu televíznu sledovanosť. Najnovšie technológie plachetníc a tradícia urobili


Škuner America. FOTO – INTERNET


z boja o najstaršiu športovú trofej príťažlivé divadlo.

Vo vodách pri novozélandskom Aucklande prebieha v týchto dňoch tridsiate druhé finále kráľovských jachtingových pretekov. Súťaží sa v ňom na päť víťazstiev. Výhodu domovských vôd má od 2. ročníka (1870) len obhajca prvenstva. Finálovým súperom je vyzývateľ, ktorého určí séria vyraďovacích pretekov.

Švajčiarsku loď Alinghi delia dnes už len dve etapové víťazstvá od celkového triumfu. Nad novozélandskou jachtou, ktorá obhajuje titul z roku 2000, vedie posádka milionára Ernesta Bertarelliho (podniká v oblasti biotechnológie) už 3:0. Ak Alinghi vyhrá, stane sa vôbec prvou európskou loďou, ktorá získa túto prestížnu trofej. Je to pravdepodobné aj preto, že ešte žiadna loď stav 0:3 nezvrátila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako a kedy najslávnejšie jachtárske preteky na svete vznikli?

Môže za to Stevens

Nepriama zásluha patrí princovi Albertovi. Svoju manželku, kráľovnú Viktóriu presvedčil, aby v roku 1851 zorganizovala v Londýne prvú Svetovú výstavu. Jedna z pozvánok na veľkolepú prezentáciu výdobytkov Spojeného kráľovstva prišla aj na stôl Američana Johna Coxa Stevensa. Syn jedného z priekopníkov výroby parných člnov bol vášnivým jachtárom. Mal byť čestným hosťom pretekov Kráľovskej plachetnej flotily.

Stevens, ktorý v USA založil prvý jachtársky klub a stal sa jeho predsedom, však nemienil byť len divákom. Chcel súťažiť, a tak, keď päť členov Newyorského jachtingového klubu prišlo s nápadom spolufinancovať výrobu veľkého škunera, neskrýval nadšenie. Mala to byť najrýchlejšia plachetnica na svete, no skúška lode, ktorá dostala názov America, sa nevydarila. Stevensova vlastná jachta Maria ju v generálke hladko zdolala. Majitelia sa však nenechali odradiť a prihlásili škuner na preteky v Anglicku.

SkryťVypnúť reklamu

Briti dlho odolávali

Britská strana nezaprela svoj konzervativizmus a prihlášku na regatu Squadron, ako znel pôvodný názov súťaže, odignorovala. Americká jachta v pretekoch Kráľovského jachtárskeho klubu? Neprijateľné! V Británii sa už takmer storočie súťažilo v jachtingu a o žiadnych cudzincov nemali záujem. Zanovito mlčali, no Stevens odmietal kapitulovať. Stavil 10-tisíc libier na víťazstvo svojej lode, no ani tak druhú stranu neobmäkčil.

Škuner America preplával oceán a dorazil k britským brehom. Angličania stále mlčali. Stevens si už začínal zúfať. Až to nevydržali novinári. Nevšímavosť organizátorov napadol denník The Times, ktorý hromžil na Kráľovský jachtársky klub. „Škuner kvôli nám preplával oceán a my sa bojíme konkurencie bývalej kolónie? To myslíte vážne?“ pýtal sa v úvodníku začiatkom augusta 1851.

SkryťVypnúť reklamu

Pridali sa aj iné noviny, a tak organizátori pod tlakom povolili. V stanovách pretekov pribudla dôležitá veta. „Regata je otvorená pre všetky národy.“

Nefér víťazstvo s veľkým náskokom

Nik v tej chvíli netušil, že 170-tonový škuner z Ameriky v konkurencii štrnástich plachetníc z Kráľovskej flotily regatu vyhrá. Pri dnešných pravidlách jachtingu by to nikdy nedokázal, no v 19. storočí bol ich výklad príliš vágny.

Súťažilo sa okolo ostrova Wight a Američania si nechtiac skrátili trať. Ani im nenapadlo, že pred súťažou si treba zistiť pokyny. Tie zneli - obísť kontrolnú loď, zakotvenú pri ostrove, čo America neurobila.

Napriek tomu bola v tej chvíli tretia. Vedúca britská plachetnica vzápätí uviazla na plytčine a druhá v poradí jej šla na pomoc. Ako prvý s viac ako 20-minútovým náskokom prešiel cieľom okolo kráľovnej Viktórie čierny škuner America a jej posádka úctivo pred hlavou ríše sňala z hláv klobúky.

SkryťVypnúť reklamu

„A kto je druhý?“ zaujímala sa podľa legendy britská kráľovná. „Vaše Veličenstvo, tu niet druhého,“ znela odpoveď.

Histórii pomohla aj politika

Politika, nepolitika, Američania mali byť diskvalifikovaní. Absolvovali kratšiu trať. Nevyhrali by ani v prípade, ak by sa brali do úvahy hendikepy, tak ako je to v dnešnom jachtingu bežné. Angličania si na podobný krok netrúfli, a tak sa zrodila história. Amerika v tej chvíli získala oveľa viac než len triumf v prvej medzinárodnej regate.

Angličania sa z hanby, ktorú v domovských vodách utŕžili, dlho spamätávali. „Sme najbohatší národ na svete, s veľkolepou námornou tradíciou a dovolili sme, aby z nás Amerika urobila totálnych hlupákov,“ zaznelo o pár dní v Dolnej Snemovni britského parlamentu. „Ba čo viac, stalo sa tak rovno pred zrakom kráľovnej a najvyššej aristokracie.“

SkryťVypnúť reklamu

Američania vyhlásili nezávislosť v roku 1776, svetové uznanie si vydobyli 22. augusta 1851. V deň víťazstva škunera America.

Od tých čias sa koná Americký pohár, hoci nepravidelne (preteky z r. 1851 boli dodatočne vyhlásené za prvý ročník). Ten, kto získa víťaznú trofej, sa považuje za hrdinu. Prešťastný Stevens po historickom víťazstve chcel zlatú trofej roztaviť a rozdeliť posádke, no napokon si to rozmyslel a vyhlásil ju za putovnú.

Americký pohár vyhrala iná loď než americká po prvý raz až v roku 1983 – Australia II. Suverenita posádok USA padla až na konci minulého storočia. V rokoch 1995 i 2000 sa tešili novozélandské plachetnice.

RASTISLAV HRÍBIK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 593
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 322
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 136
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 346
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 889
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 876
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu