Zdroj z Ústavného súdu tvrdí, že z nálezu senátu vyplýva aj to, že ak sa bude v budúcnosti niektorý člen Súdnej rady uchádzať o kreslo predsedu Najvyššieho súdu, nemal by už mať možnosť hlasovať. Pravdepodobne sa zruší aj podmienka, že kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu môže navrhnúť len člen Súdnej rady.
„Najskôr si budeme musieť vyjasniť rozhodnutie Ústavného súdu a vo voľbách, ktoré budú nasledovať, sa budeme musieť riadiť jeho rozhodnutím,“ povedal jeden z členov rady Štefan Detvai. Súdna rada by mala podľa neho k novej voľbe pristúpiť tak zodpovedne, aby nedošlo k novému pochybeniu.
Detvai pripustil, že sa ešte objavia noví kandidáti na predsedu Najvyššieho súdu. O žiadnom ešte nevie, ale vie o viacerých sudcoch, ktorí prichádzajú do úvahy.
Ďalší člen Súdnej rady Juraj Majchrák to tiež nevylúčil. Bude však podporovať Kohuta, ktorého sám navrhoval. „Samozrejme, ak sa nájde nejaký kandidát, ktorý bude ochotný kandidovať a bude prijateľný pre Súdnu radu, tak aby sme čo najskôr našli nejaké riešenie, podporím aj iného kandidáta,“ vyhlásil. Nepredpokladá, že o novom predsedovi súdu sa bude rozhodovať už 24. februára, na kedy je zvolané zasadanie Súdnej rady. Podobný názor má aj jej podpredseda Jozef Hrabovský. Majchráka mrzí, že aj on sa podieľal na rozhodnutí Súdnej rady, ktoré zrušil Ústavný súd.
Ústavný právnik Peter Kresák je presvedčený, že sa nebude musieť zmeniť zákon o Súdnej rade. „Všetky tie veci, ktoré spomína ústavný súd, vyplývajú z rokovacieho poriadku a nie zo zákona,“ tvrdí Kresák. Myslí si, že Ústavný súd videl hlavný problém v rokovacom poriadku rady. (rp)
Chronológia ústavnej sťažnosti Sergeja Kohuta
20. december 2002 – Súdna rada v tajných voľbách navrhla na ďalšie funkčné obdobie za predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Potreboval 10 hlasov a z 18 členov rady ich presne toľko aj získal. Ako predseda Súdnej rady mal Harabin tiež hlasovacie právo, pravdepodobne ho aj využil. Protikandidát Sergej Kohut takúto možnosť nemal – nie je členom rady. Získal 6 hlasov.
13. január 2003 – Kohut podal ústavnú sťažnosť - tvrdil, že došlo k porušeniu jeho ústavných práv na rovnosť prístupu k verejným a voleným funkciám. Žiadal, aby sa voľba zopakovala.
15. januára 2003 – Ústavný súd prijal Kohutovu sťažnosť. Senát zároveň na jeho návrh rozhodol, že kým sa vo veci definitívne nerozhodne, nie je rozhodnutie Súdnej rady o Harabinovi vykonateľné. Pôvodne mal prezident Harabina vymenovať 11. februára.
7. februára 2003 – Prezident Schuster oznámil, že s vymenovaním predsedu Najvyššieho súdu počká na rozhodnutie Ústavného súdu.
10. februára 2003 – Ústavný súd odročil pojednávanie na 19. február.
11. februára 2003 – Harabinovi vypršalo jeho funkčné obdobie.
12. február 2003 – Podpredseda Najvyššieho súdu Juraj Majchrák dočasne prevzal právomoci predsedu súdu. (r)