Brusel 19. februára (TASR) - Severoatlantická aliancia, vrátane Francúzska, dnes politicky potvrdila opatrenia na obranu Turecka pre prípad vojny v Iraku, na ktorých sa už predtým dohodlo len 18 členských štátov NATO združených vo Výbore pre plánovanie obrany.
Veľvyslanci 19 krajín "vzali na vedomie" rozhodnutie výboru vyslať do Turecka prieskumné lietadlá AWACS, systémy protivzdušnej obrany Patriot a protichemické a protibiologické jednotky. V politickej deklarácii prijatej na návrh Francúzska potvrdili solidaritu s Tureckom.
Paríž tak politicky podporil vojenské rozhodnutia, ktoré aliancia prijala bez jeho súhlasu, aby ukončila mesiac trvajúci spor. V nedeľu pred polnocou sa 18 krajín dohodlo na plánovaní obrany Turecka, dnes predpoludním veľvyslanci schválili ako "naliehavú záležitosť" samotné vyslanie lietadiel, protiraketových systémov i jednotiek na ochranu proti biologickým a chemickým zbraniam.
Podľa zdrojov NATO zatiaľ nie je jasné, kedy presne opustia lietadlá AWACS svoju základňu v nemeckom Geilenkirchene. Rozmiestnenie batérií protivzdušnej obrany trvá podľa expertov asi mesiac, vrátane dopravy po mori. Tri takéto batérie sa na cestu do Turecka vydali tento týždeň z holandského prístavu.
S rozmiestnením protibiologických a protichemických jednotiek sa bude čakať, kým Turecko neposkytne presný zoznam požiadaviek, aby zaplnilo medzery vo svoje obrane.
Členské krajiny NATO, vrátane Francúzska, dnes zároveň poverili expertov na civilnú obranu, aby vypracovali plány pomoci Turecku v prípade civilných následkov možného útoku na Irak. Išlo by o asistenciu pri výstavbe nemocníc, oprave poškodených ciest či telekomunikačných a energetických sietí.
O ochranu Turecka, ktoré ako jediná krajina NATO susedí s Irakom, požiadali pred vyše mesiacom USA. Žiadosť však od začiatku blokovali Francúzsko, Nemecko a Belgicko. Podľa nich by rozhodnutie o pomoci Turecku dalo zelenú vojne a oslabilo úsilie o diplomatické vyriešenie krízy.
V nedeľu po týždni intenzívnych rokovaní sa NATO nakoniec na plánovaní pomoci Turecku dohodlo bez Francúzska po tom, ako Nemecko a Belgicko dosiahli isté ústupky, najmä vyjadrenie podpory pre úsilie OSN o mierové vyriešenie krízy zo strany aliancie.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed