"Je to skvelý zážitok, doporučujeme to každému mužovi," hovoria pre SME otcovia, ktorí sa rozhodli starať sa o deti. Čítajte prílohu Pohľad ženy a dozviete sa skúsenosti otcov na rodičovskej dovolenke z Čiech, Slovenska aj z Nórska.
O svojej rodičovskej dovolenke hovorí aj režisér a herec Jozef Holec a bývalý riaditeľ STV Igor Kubiš. "Najťažšie nebolo naučiť sa prebaľovať či starať sa o dieťa. Všetko sú to mechanické veci. Najťažšie je zachovať si trpezlivosť, tá je alfou a omegou. Potom je najťažšie uvedomiť si, prečo to robím, pochopiť to poslania, prečo obetujem svoje najlepšie roky a namiesto toho, aby som bol v práci, tu robím koníka, chodím po štyroch, rozmýšľam nad mastičkami na zadok a plienkami," hovorí Igor Kubiš.
V škandinávskych krajinách je otec na rodičovskej dovolenke bežná vec - rodičia si starostlivosť o deti delia presne na polovicu, mama je doma prvý pol rok, otec druhý.
Jeden z prvých švédskych ocov na rodičovskej dovolenke Tomas Wetterberg hovorí: "Bolo to v 1985 roku, vtedy nás bolo šesť percent. Rozdelili sme si to na polovicu - manželka zostala doma šesť mesiacov, ja šesť. Všade, kde som prišiel s deťmi, bola kopa žien, ktoré mi chceli pomáhať, lebo si mysleli, že to ako muž nemôžem zvládnuť."
V deväťdesiatych rokoch už je v Švédsku na rodičovskej dovolenke 85 percent mužov. A nikto sa tomu už nečuduje.
Čítajte prílohu Pohľad ženy.
Prečo fingujeme choroby?
Čo môžu mať spoločné barón Prášil, dobrý vojak Švejk, princ Hamlet, či podnikateľ Majský?
Možno simulovať psychickú chorobu bez toho, aby na to lekári prišli? Ako sa dá zahrať depresia, schizofrénia,vzácna neurologická porucha či banálny zápal slepého čreva?
Dôvody, prečo si vymýšľame choroby sú rôzne, často účelové, ale tiež nevysvetliteľné až bizarné. Prečo to ľudia robia?
Čítajte v piatkovej prílohe Zdravie.