Paríž 19. februára (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Colin Powell obvinil dnes krajiny trvajúce na pokračovaní zbrojných inšpekcií v Iraku, že sa boja prevziať zodpovednosť za možnú vojnu.
Ako uviedol v rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu France Info, Washington už má mandát Bezpečnostnej rady OSN na použitie sily proti Iraku na základe novembrovej rezolúcie 1441, a to aj bez druhej rezolúcie, ktorú momentálne pripravuje. Francúzsko, ktoré má ako všetkých päť stálych členov BR OSN právo veta, však nevidí potrebu vypracovávania ďalšej rezolúcie.
"Nemôže byť predsa uspokojivým riešením, ak inšpektori budú len donekonečna pokračovať v práci, pretože niektoré krajiny sa obávajú prikročiť k zodpovednosti zaviesť vôľu medzinárodného spoločenstva," povedal Powell po týždňoch vzájomného osočovania a ostrej výmeny názorov medzi Európou a Amerikou.
"Takže preto pracujeme s našimi priateľmi a spojencami na definovaní obsahu druhej rezolúcie a na tom, kedy ju predložiť," dodal Powell. V mene Bieleho domu i ďalších krajín vyjadril presvedčenie, že v existujúcej rezolúcii 1441 je "dosť právomocí" na prijatie patričných opatrení.
Podľa šéfa americkej diplomacie "nejde o viac inšpektorov ani o predĺženie inšpekčného procesu. Francúzski kolegovia si myslia, že ide, ale podľa nás nie." Powell zdôraznil, že Bagdad musí odpovedať na niektoré konkrétne otázky, ako napríklad čo sa stalo so zakázanými zbraňami, ktoré predtým vlastnil.
Niektorí kritici Jacqua Chiraca obviňujú francúzskeho prezidenta, že svojím príliš tvrdým a neoblomným postojom proti vojne v Iraku obrátil Powella proti Parížu, hoci je známe, že Powell je jedným z mála členov inak skeptickej americkej administratívy, ktorí presadzujú úlohu OSN pri riešení irackej otázky.
Vo víkendovom rozhovore pre americký časopis Time dal Chirac najavo úsilie o urovnanie napätých vzťahov s Washingtonom. Vyhlásil, že Francúzsko nie je "pacifistické" a nevylúčil ani prípadné použitie sily, ak Irak nebude dôkladne spolupracovať so zbrojnými inšpektormi a dôveryhodne nepreukáže, že skutočne nemá žiadne biologické, chemické ani jadrové zbrane.
Ostatní francúzski predstavitelia aj napriek Chiracovmu vyhláseniu trvajú na nekompromisnom postoji proti vojenskému zásahu a opakujú, že inšpekcie v Iraku by mali pokračovať ďalšie mesiace.