New York 19. februára (TASR) - Tlak USA a Británie na schválenie vojenskej akcie v Iraku čelil v noci nadnes v OSN silnej opozícii mnohých krajín. Tie požadovali viac času pre Bagdad, aby mohol plne spolupracovať so zbrojnými inšpektormi a pristúpiť k odzbrojeniu mierovou cestu.
Počas vystúpení zástupcov krajín, ktoré nezasadajú v 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN, iba Austrália a Japonsko podporili tvrdý postoj Washingtonu požadujúci novú rezolúciu, čiastočne tak urobilo Peru a Argentína. Dvadsaťtri ďalších štátov vrátane Južnej Afriky, Brazílie, Nového Zélandu, Ukrajiny, Grécka, Indie či blízkovýchodných krajín od Iránu po Alžírsko vyjadrilo obavy z vojny a podporilo pokračovanie inšpekcií - tak ako to navrhovalo Francúzsko. Podľa predstaviteľa Ligy arabských štátov v OSN všetky krajiny v regióne okrem Izraela chcú zabrániť vojne v Iraku.
Iracký veľvyslanec pri OSN Muhammad al-Dúrí apeloval na členské štáty, aby počúvali "volanie miliónov" odsudzujúcich vojnu na demonštráciách, ale dodal, že v prípade nutnosti je Irak pripravený bojovať. Opätovne potvrdil záväzok krajiny plne a aktívne spolupracovať s inšpektormi. Ďalších 29 krajín prednesie svoj názor k irackej kríze v stredu.
Veľvyslanec USA pri OSN John Negroponte v reakcii na diskusiu vyjadril ochotu citlivo si vypočuť každý názor. "Ale nakoniec si myslím, že naše správanie bude určovať náš záujem o odzbrojenie Iraku a zváženie národnej bezpečnosti našej krajiny, a nie tých iných," povedal Negroponte. Nevylúčil pri tom, že návrh novej rezolúcie, na ktorej pracuje Washington s Londýnom, sa objaví v BR OSN už tento týždeň.
Denník Washington Post informoval s odvolaním sa na zdroje administratívy amerického prezidenta, že George W. Bush dáva diplomacii ešte najmenej dva týždne, kým sa rozhodne, či zaútočiť na Irak. Do úvahy údajne pripadá aj stanovenie konečného termínu pre irackého prezidenta Saddáma Husajna, aby viditeľne zničil svoje chemické a biologické zbrane.
1 2 3 juh