
Jacques Rogge FOTO - REUTERS
Veľká časť členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) prijala s ováciami víťazstvo 59-ročného Belgičana Jacqua Roggeho v pondelňajších voľbách funkcie prezidenta tejto vplyvnej inštitúcie. Veľa času na oslavy novému šéfovi svetového olympizmu však nezostalo.
Ešte nedoznel potlesk a už musí 59-ročný ortopéd z belgického Gentu čeliť prvej kríze. Jeho najväčší súperi v súboji o prezidentské kreslo - Kanaďan Richard Pound a Kim Un Yong z Kórejskej republiky - nedokázali svoju prehru akceptovať a pokúšajú sa rozvíriť v poslednom období pokojnú hladinu pod piatimi kruhmi. Pound napadol odchádzajúceho predsedu Juana Antonia Samarancha pre nedodržanie neutrality pred voľbami a očividné nadŕžanie Belgičanovi. „O tom niet pochybností,“ povedal Pound. „Som sklamaný. Dúfal som, že si Samaranch za svojho nasledovníka želá mňa.“ Kanaďan tvrdí, že šlo o sprisahanie: „Bolo to rozhodnutie eurocentristickej organizácie. Chceli mať vo funkcii prezidenta opäť Európana. Dokázali sa v tom zjednotiť, ba presvedčili aj ďalších z ostatných častí sveta.“
Ani Kim Un Yong si nedával servítku pred ústa a tvrdil, že voľby boli zmanipulované. Vyhlásenia šedej eminencie MOV s korupčným tieňom na mene sa stretli s tvrdou kritikou. „Kimova éra by bola pre olympijské hnutie katastrofou. Ukázal, že nedokáže prehrať so cťou,“ povedal nórsky člen MOV Gerhard Heiberg. Švajčiar Marc Hodler sa pozastavil nad 23 hlasmi, ktoré Kórejčan vo voľbách získal: „Som rád, že len dvadsaťtri členov je predajných.“ Kim šokoval novinárov prítomných na 112. zasadnutí MOV v Moskve vyhlásením, že v prípade jeho úspechu vo voľbách budú členovia MOV dostávať ročne 50-tisíc dolárov. V nedeľu sa tým zaoberala etická komisia MOV, čo podľa Kima prispelo celkom jednoznačne k jeho prehre.
Zdá sa, že demokrat Rogge bude musieť prevziať čosi z autoritatívneho vládnutia svojho predchodcu Juana Antonia Samarancha. Vojna, ktorú Belgičanovi vyhlásili porazení protikandidáti, ale najmä riešenie problémov najbližších letných hier v Aténach (2004) a v Pekingu (2008) bude potrebovať tvrdosť ruky španielskeho markíza. O tom, že nový šéf MOV má pred sebou neľahkú púť, svedčí reakcia na jeho ďakovnú reč po zvolení, v ktorej okrem iného povedal: „So všetkou energiou sa budem snažiť uchrániť šport pred dopingom, korupciou a násilím. Zápas o čistotu športu nemôžeme prehrať.“ Výrok spochybnil samotný Samaranch: „Je to boj, ktorý sa nedá nikdy vyhrať.“
Roggeho priaznivci dúfajú, že bývalý belgický reprezentant v jachtingu, trojnásobný účastník olympijských hier, dokáže svoj zvolený kurz udržať.
(šef)