
FOTO - REUTERS
by mala vyjsť aj ocenená kniha.
Rozprávky tohto druhu potešia deti aj dospelých: Stroskotanie s tigrom je príbeh indického tínedžera, ktorý sa so svojimi rodičmi, bratom a množstvom zvierat vydá na cestu do Kanady.
Zvieratá sú určené do rôznych zoologických záhrad, chlapcova rodina chce v Novom svete začať nový život. Jednej noci loď stroskotá, rozpadne sa za „obrovského kovového škripotu“, a mladý muž menom Pi Patel skončí v záchrannom člne sám so zranenou zebrou, orangutanom, hyenou, krysou a bengálskym tigrom.
Román tridsaťdeväťročného kanadského spisovateľa je o tom, ako tento chlapec 227 dní v záchrannom člne krotí tigra a aké z toho plynie ponaučenie pre zvyšok ľudstva. „Musíte byť pre zviera, ktoré vás ohrozuje, výzvou,“ čítame tu. „Či je to tiger, nosorožec, vták, pštros, divá sviňa alebo medveď hnedý, zviera musíte najskôr lákať.“ Ide o vtipnú a veľmi poučnú knihu, plnú užitočných tipov, veľkých a malých životných múdrostí a nápaditých detailov, napríklad že malý hrdina Pi vďačí za svoje celé indické krstné meno nadšeniu Inda z parížskych kúpalísk. Life of Pi, ako sa Martelova kniha volá v origináli, získala v uplynulom roku Bookerovu cenu, jednu z najdôležitejších literárnych cien po anglicky písanej literatúry. Kniha je už v niekoľkých krajinách sveta bestsellerom. Už v úvodnej totiž autor nechá povedať „starého pána so žiarivými očami a bielymi vlasmi“, že príbeh chlapca Pi „vám dá vieru v Boha“. A Pi, ktorý vyrastal v Pondicherry, jednom z najhriešnejších miest sveta, je malý smiešny svätec. Nadchýňa sa islamom, hinduizmom aj kresťanstvom, čím šokuje rodičov, strážcov tradícií a viery svojich predkov, ale neskôr mu to svojím spôsobom pomôže zachrániť život.
Je to teda zbožná rozprávka. Nejde o Božie meno alebo obsah náboženstva - to viera dáva ľuďom silu, prenáša hory vĺn, znie trošku zjednodušené Martelovo posolstvo. Úspech románu je však skôr v niečom inom. Martel je, našťastie, najmä šarmantný zabávač. To, čo je na románe lákavé, nie sú ani tak vzdelané narážky na dejiny literatúry a dejiny moreplavby, ani vyčerpávajúco vysvetlená téza, že väčšina zvierat sa v zoologických záhradách cíti lepšie než na voľnej nohe v divočine. Nie, hlavne je to diabolsky napínavý a občas aj nádherne dravý dobrodružný román.
Jednoducho, rozprávka, aj s pribalenými praktickými radami. Mimochodom, najdôležitejšie pravidlo pri krotení divej zveri znie: „Nestrácajte očný kontakt!“