
Politici musia viac tolerovať kritiku verejnosti, hovorí Ernest Valko (vľavo) po víťazstve Ľubomíra Feldeka nad Slovenskou republikou.
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
MARTA AIBEKOVÁ, poslankyňa HZDS
„Myslím si, že pre Slovensko prospešné nebude, pretože nás to bude všetkých stáť nejakú sumu. Prospešné je toto rozhodnutie iba pre pána Feldeka a jeho právnika, ktorí takto zaznamenali isté víťazstvo. Možno je to pre občanov signál, že sa budú častejšie obracať na európsky súd, kde sa možno dočkajú iných výsledkov ako na slovenských súdoch.
Myslím si, že aj v slobode vyjadrovania by mala byť istá hranica. Pretože, ak o niekom niečo tvrdím, tak by som to mala mať podložené dokumentmi. Uverejňovať rôzne nepodložené údaje, skreslené a preformulované, tak to nevidím dobre, pretože vždy je jedna strana ukrivdená.“
VLADIMÍR PALKO, podpredseda KDH
„Myslím si, že skôr áno. Politika je tvrdý biznis. Politik by nemal reagovať na isté hodnotové výroky novinárov podávaním trestného oznámenia. Iný je prípad, keď novinár zverejní o politikovi nepravdivé údaje. Ukazuje sa, že ustanovenia trestného zákona, ktoré označujú za trestný čin, keď sa niekto kriticky vyjadruje o predstaviteľoch štátu, sú prežitkom. Myslím si, že keď sa novinár vyjadrí o politikovi neobjektívne kriticky, tak rovnako ohrozuje svoju povesť objektívneho novinára.“
ZUZANA MARTINÁKOVÁ, podpredsedníčka SDKÚ
„Toto rozhodnutie bude prínosom, lebo podľa mňa ešte nie je na Slovensku jasná hranica medzi novinárskou slobodou a ochranou osobnosti najmä zo strany politikov. V demokratických krajinách je to naozaj chápané tak, že politik ťahá za kratší koniec a musíme to vedieť pochopiť aj u nás. Myslím si, že takéto verdikty vytvárajú istý posun v spoločenskom vedomí, a to je dobré.“ (ldi)