
Podiel výdavkov na dôchodky z HDP
dôchodok, ktorý nedosahuje ani 3800 korún. Výška priemerného starobného dôchodku, ktorý je stále považovaný za extrémne nízky, sa pritom blíži k sume 5400 korún.
Napríklad nemocenské poistenie za dlhodobo nezamestnaných platí Národný úrad práce. Do fondu dôchodkového zabezpečenia však už peniaze neodvádza.
Podľa súčasnej legislatívy sa výška dôchodku vypočítava z piatich „najtučnejších“ rokov poslednej dekády produktívneho veku. Hrozbu vytvorenia 400-tisícovej armády živoriacich ľudí by mala odstrániť pripravovaná novela zákona o sociálnom poistení. Podľa nej sa bude starobný dôchodok odvodzovať z piatich najlepšie zaplatených rokov počas celej pracovnej kariéry.
Aj tieto peniaze však bude pravdepodobne Sociálna poisťovňa brať pracujúcim. Pripravovaná reforma dôchodkového systému totiž nezmení priebežný systém na penzijný úplne. Sedemdesiat percent toho, čo dnes pracujúci na dôchodcov odvedie, si k nim nájde cestu aj po reforme. Ekonomicky aktívny človek si tak pre seba bude ukladať ani nie tretinu celkovo odvádzaného objemu peňazí.
Rozmenené na drobné - pri priemernej mesačnej mzde odvedie dnes Slovák na dôchodcov približne 2500 korún. Po reforme klesne táto suma na 1750 korún. Pre seba si tak bude pracujúci odkladať iba 750 korún, zvyšok opäť prejedia dôchodcovia. O zmene pomeru „prejedanej“ a „investovanej“ časti sociálneho poistenia sa v horizonte niekoľkých rokov neuvažuje.
Reforma dôchodkového zabezpečenia by mala odštartovať v januári 2003. Vláda na ňu pravdepodobne vyčlení niekoľko desiatok miliárd korún z príjmov za predaj podielu v SPP. Tieto peniaze zalepia dieru, ktorá vznikne v sociálnom systéme, keď pracujúci začnú na dôchodcov priamo míňať o 30 percent menej. Štátna dotácia, ktorej objem môže dosiahnuť 50 miliárd, pomôže Sociálnej poisťovni preklenúť obdobie medzi znížením príjmov a začatím čerpania nižších dôchodkov tými, ktorí si už stihli ukladať tridsať percent.
K zmene by malo dôjsť aj vo veku odchodu do dôchodku. Zatiaľ čo u mužov dnes platí jednotných 60 rokov, dôchodkový vek žien sa pohybuje od 53 do 57 rokov. Vo všeobecnosti platí, čím mala žena viac detí, tým skôr má nárok na starobný dôchodok. Postupom času by sa mal vek odchodu do dôchodku zjednotiť aj u žien.
TOMÁŠ VELECKÝ