Brusel 18. februára (TASR) Každý druhý poľnohospodár v Európskej únii má nad 55 rokov. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok uverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Bude o 50 rokov ešte existovať poľnohospodárstvo, položil si v tejto súvislosti otázku belgický denník La Derniere Heure.
Noviny v kladení otázok pokračovali: Budú základné suroviny a potraviny úplne výsledkom produkcie obrovských fariem-tovární? Bude musieť EÚ povolať pracovníkov z krajín juhu, aby obrábali európsku zem a chovali dobytok? Tieto otázky sa natískajú po prečítaní štatistických údajov o stave pracovných síl v rezorte pôdohospodárstva v krajinách EÚ. Práca na poliach, v stajniach a chovných zariadeniach láka čoraz menej mladých ľudí. Čísla sú v tomto smere neúprosné, zdôrazňuje denník. Až 52 % individuálnych roľníkov v členských krajinách EÚ malo v roku 2000 nad 55 rokov. Mladí farmári do 35 rokov predstavovali len 8 % z celkového počtu pôdohospodárov.
Najväčší počet vekovo starších roľníkov sa zistil v južnej časti Európy v Portugalsku, kde tvoria 65 %, Taliansku (62 %), Grécku (56 %) a Španielsku (53 %). V týchto krajinách sa sústreďuje aj pestovanie väčšieho počtu, či lepšie povedané pestrejšieho sortimentu kultúr a špecializovaných kultúr viniča, olív, zeleniny a podobne.
Najnižší podiel roľníkov nad 55 rokov sa zistil vo Fínsku (25 %), Nemecku (28 %) a Rakúsku (29 %). Zároveň v Nemecku a Rakúsku je najvyšší podiel poľnohospodárov do 35 rokov: v oboch krajinách 16 %.
Z údajov Eurostatu ďalej vyplynulo, že necelé 2 % európskych roľníkov sa v roku 2000 venovali biopoľnohospodárstvu. Na čele štátov, kde sa pestovalo najviac bioproduktov, bolo Švédsko s 11 %. Na druhom konci, teda s najnižším podielom bioproduktov, sú Grécko a Portugalsko (obe 0,2 %), dodal denník La Derniere Heure.