Po niekoľkých dňoch plných prekvapení a volatility, predovšetkým na „emerging markets“, sa situácia výrazne upokojila a niektoré meny dokonca začali opätovne naberať na stratenej sile. Správy, že argentínskej vláde sa podarilo získať podporu perónistami vedenej opozície, významne pomohli stabilizovať situáciu.
Vplyvní perónistickí guvernéri ovládajúci väčšinu argentínskych provincií súhlasili s podpisom dohody s centrálnou vládou, ktorej snahou je vymazanie rozpočtových deficitov v samotných provinciách. Bez tejto dohody by celý plán na stabilizáciu štátnych financií výrazne stratil na svojej reálnosti. Situácia je o to komplikovanejšia, že na október sú vypísané voľby a nevyhnutné škrty neprinesú súčasnej vláde popularitu. Centrálna banka počas včerajška oznámila, že devízové rezervy od 11. do 12. júla uplynulého týždňa zaznamenali pokles o 5,5 % na úroveň 25,515 miliardy dolárov. Bol to najväčší pokles od 19. marca, keď bol zaznamenaný pokles o 7,9 % počas jedného dňa. K slovu sa dostávajú odborárski predáci organizovaním protestných štrajkov. Terčom ich kritiky je len nedávno prijatý záchranný balík.
Vo všeobecnosti sa usudzuje, že po roku 1998, keď sa začala vlna kríz, sú finančné trhy podstatne skúsenejšie a rýchlejšie sa učia žiť s krízovým vývojom v jednotlivých krajinách, čo možno sledovať na priebehu tureckej alebo aj súčasnej argentínskej krízy. Česká koruna oscilovala okolo úrovne 33,800 CZK/1 EUR, slovenská koruna okolo hodnoty 42,600 SK/1 EUR, poľský zlotý bol obchodovaný na úrovni 4,200 PLN/1 USD. Výrazne posilnil maďarský forint, a to až k úrovni 251,00 HUF/1 USD oproti rannej hodnote 254,00 HUF/1 EUR.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Bank)