Brusel 18. februára (TASR) - Väčšina poslancov Európskeho parlamentu privítala dnes v Bruseli pondelkové spoločné stanovisko Európskej únie k irackej kríze, na ktorom sa počas mimoriadneho summitu dohodli lídri európskej pätnástky. Zazneli však aj názory, že pripustenie použitia sily proti Iraku je v rozpore s názorom verejnej mienky.
Tri najväčšie politické frakcie v EP - kresťanskí demokrati, socialisti i liberáli však závery summitu označili za vyvážené a vyjadrili s nimi plný súhlas. Výsledky summitu poslancom dnes predstavil grécky premiér Kostas Simitis.
"Všetci súhlasíme, že toto je pre irackého prezidenta Saddáma Husajna posledná šanca na mierové odzbrojenie. Musí spolupracovať, alebo byť odzbrojený (inými prostriedkami)," vyhlásil šéf Európskej ľudovej strany (EPP) Hans-Gert Pöttering.
Krajiny EÚ by podľa neho nemali mať jednostranné, dvojstranné či mnohostranné stanoviská, ale spoločné pozície celej únie. "To je povinnosťou všetkých členov EÚ," zdôraznil nemecký poslanec.
Súhlas so závermi summitu deklaroval aj líder európskych socialistov Enrique Baron Crespo. "Plne súhlasíme, že musíme bojovať za úplné odzbrojenie Iraku, že vojna nie je nevyhnutná a že inšpektori by mali pokračovať v práci, hoci inšpekcie nemôžu trvať donekonečna," povedal taliansky europoslanec.
Šéf európskych liberálov Graham Watson považuje dosiahnuté spoločné stanovisko EÚ za vyvážené a súdržné. Ocenil, že doteraz rozdelené štáty únie nakoniec ustúpili od svojich pevných pozícií. "Británia uznala zdôraznenie mierového riešenia krízy, Nemecko zasa pochopilo, že v záujme dôveryhodnosti OSN je nutné pripustiť aj použitie sily," uviedol Watson.
Vyjadril však poľutovanie nad tým, že výsledky summitu zatienili kritické výroky francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca na adresu kandidátskych krajín a ich proamerické postoje. Rozdiely v názoroch by sa podľa neho lepšie prekonávali, keby kandidáti dostali pozvanie na summit.
Napriek prevažnému súhlasu EP so závermi summitu sa však ozvali aj opatrné názory. Poslankyňa Sylvie-Yvonne Kaufmannová z menšej ľavicovej frakcie GUE-NGL vyhlásila, že pripustenie vojenského riešenia irackej krízy je proti názoru verejnosti, ktorá svoj postoj proti vojne jasne vyjadrila počas víkendových masívnych demonštrácií.
Po vystúpení v parlamente bude grécky premiér Simitis informovať o výsledkoch summitu predstaviteľov kandidátskych krajín, vrátane slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab