a nemecká Bundesbanka. Nemecko tvorí asi tretinu hospodárstva tuctu krajín používajúcich euro.
„Veľmi ľahko sa môžeme dostať do recesie,“ hovorí Dieter Wermuth, ekonóm UFJ Bank Ltd. vo Frankfurte a bývalý poradca spolkovej vlády. „Po katastrofických správach o januárovej nezamestnanosti to vyzerá tak, že aj do prvého štvrťroku sme vykročili zlou nohou,“ dodal Wermuth. Nemecká ekonomika vzrástla od recesie z polovice roku 2001 len mierne.
Spotrebitelia míňajú v nemeckých obchodoch čoraz menej. Firmy od Siemensu po Deutche Bank hromadne prepúšťajú. Silné euro škodí dopytu po exporte nemeckých výrobkov. Automobilka DaimlerChrysler, štvrtá najväčšia na svete, ukončila minulý rok s najnižším štvrťročným ziskom za celý rok a znížila svoje tohtoročné ciele.
O upadajúcej kondícii nemeckého podnikového sektora svedčí aj nový rekord akciového indexu DAX. Ten si spomedzi všetkých svetových barometrov vývoja na burze počínal najhoršie. Priemerná hodnota najobchodovanejších nemeckých akcií sa počas celého minulého roka znížila o 6,4 percenta.
Za nemeckú hospodársku krízu nemôže len globálne ekonomické spomaľovanie celého vyspelého sveta. Dôvody sú „čoraz častejšie doma“, hovorí správa Bundesbanky. „Hospodárstvo sa dostalo do fázy skutočného zastavenia, ktoré dnes trvá viac ako dva roky.“ Nemeckú ekonomiku drží nad vodou už len export, ktorý tvorí asi tretinu HDP.
Podľa niektorých ekonómov môžu Nemecku pomôcť Spojené štáty. Američania kupujú asi desatinu nemeckého vývozu a maloobchodný predaj v USA v januári vzrástol najviac od septembra 2000. Vlani americká ekonomika vzrástla o 2,4 percenta a Američania môžu kupovaním nemeckých výrobkov Berlínu pomôcť aspoň trocha.
Nemeckému hospodárskemu úpadku sa snaží čeliť aj kabinet kancelára Schrödera. Jeho snaha zvýhodniť na pracovnom trhu zamestnávateľov, aby im tým uvoľnil uzdu, však naráža na odpor odborárov. Firmám sa teda ďalej nedarí a nezamestnanosť vzrástla v januári na štyriapolročné maximim. Vláda dieru vo verejných financiách riešila zvyšovaním daní a sociálnych odvodov.
TOMÁŠ VELECKÝ