
„Ak to takto pôjde ďalej, budeme musieť rokovať v kinosále,“ povedala predsedníčka výboru Anna Záborská, sediaca vedľa ministra Rudolfa Zajaca (vpravo). FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
„Pacient bude zaťažený priveľa poplatkami. Ich stav sa užívaním lacnejších liekov skomplikuje,“ povedal Andrej Rainer, prezident Asociácie dodávateľov liekov. Jej analýza hovorí, že zákon je v rozpore s ústavou, neprezradila však v čom.
„Nehovoríte pravdu, keď tvrdíte, že lacnejšie lieky sú horšie, keď strašíte pacientov, že za inzulín sa bude doplácať 1800 korún, za interferóny 12 000,“ odpovedal Zajac. „Práve týmto ľuďom - dialyzovaným, so sklerózou, diabetikom, musíme dať peniaze na liečbu. Ale musíme ubrať inde,“ tvrdil.
Poslancov presviedčal aj kreslením schém na tabuľu. „Chceme obmedziť nadspotrebu - lieky vyhadzované do kontajnerov, zbytočné ležanie v nemocniciach, zbytočné péénky. Aby peniaze v zdravotníctve slúžili tým, ktorým majú - naozaj chorým. Úlohou vlády je zvýšiť efektívnosť, bez toho, aby sme ohrozili pacienta,“ vyhlásil. Zákon je podľa neho v súlade s ústavou aj právom Európskej únie.
Niektoré pripomienky minister síce uznal, podľa neho však nie je možné všetky riešiť v jednom zákone. „Toto mala byť krátka novela. Pripravujeme nové zákony, o zdravotnom poistení, Liečebný poriadok. Vláda má za sebou len 125 dní, nedalo sa stihnúť viac,“ povedal. (mar)