
Americký zjazdár Erik Schlopy počas druhého kola obrovského slalomu mužov na MS v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom St. Moritzi. FOTO – TASR/EPA
Pôvodne mal byť na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní s naším najhorúcejším želiezkom v ohni, dcérou Veronikou. Zlomenina jej nohy menila plány, ale TIMOTEJ ZUZULA, otec a tréner v jednej osobe, pozorne sledoval šampionát aj ako skvelý a vysoko erudovaný spolukomentátor televízie.
Ako ste vnímali celkovú úroveň šampionátu, kvalitu súbojov v jednotlivých disciplínach?
„Výkonnosť špičky je veľmi vyrovnaná, špička tých najlepších sa rapídne rýchlo rozširuje. Čoraz ťažšie sa bojuje o popredné umiestenia. Sme neraz svedkami veľkých zlomov a skokov v celkovom poradí. Švajčiar Zurbriggen napríklad poskočil v slalome z 25. miesta po prvom kole až na striebornú priečku. Najväčším zážitkom však pre mňa bolo druhé kolo obrovského slalomu v podaní Američana Erika Schlopyho. Bola to najbrilantnejšia jazda nielen na šampionáte, ale za posledné roky vôbec.“
Čo bolo pre vás sklamaním, čo prípadne ďalším prekvapením?
„Myslím si, že Američanky viac čakali v technických disciplínach najmä potom, čo angažovali rakúskeho trénera Mathiasa Berthoda. Na druhej strane sa z provinčného klubu v Amerike vrátil do Rakúska Bruno Bernd, predtým tvrdý kritik Karla Frehsnera, čím sa stal doma nechceným trénerom, a návrat oslávil dvoma slalomovými medailami Schildovej a Hospovej. Schildová má za sebou šesť operácií kolena, stala sa prekvapujúcou medailistkou. Je to jedna z najväčších rakúskych nádejí. Podobne ako Nicole Hospová. Ešte vlani ju Veronika zdolala v Európskom pohári, v tomto roku sa Nicole chytila v Söldene a so sebavedomím prišli aj zlepšené výkony a medaila.“
Čakali ste toľko úspechov Bodeho Millera?
„Ak ide Bode Miller na svahu bez chyby, vyhráva. U neho je to iba o chybách. Niekedy má dobrý úmysel, ale nohy idú inde. Podľa mňa si prehral medailu v slalome v dolnej pasáži, práve tam, kde si zlato potvrdil Ivica Kostelič.“
Kosteličovci sú vám blízki, veď spolu trénujete pred aj počas sezóny. Ako vnímate ich tri zlaté medaily?
„Potvrdili aj teraz, čo dokazujú dva roky na svahoch. Že sú najlepšími slalomármi na svete. Oba jazdia veľmi koncentrovane a dokážu sa sústrediť práve na ten krátky časový úsek, ktorý rozhoduje o všetkom. Aj raz za dva roky, keď sú majstrovstvá.“
Pri komentovaní jazdy Ivicu Kosteliča ste veľký kus pred cieľom oznamovali jeho jasné víťazstvo. Z čoho pramenila istota?
„Ivica mal dostatočný náskok po prvom kole a najrýchlejšie zašiel hornú rovinu slalomu. Na strmom úseku urobil chybu a čosi stratil. Rýchlo sa spamätal, lyže dostal opäť do rýchlosti a v nej ich držal. Preto som veril, že vyhrá. To nedokázal na tom úseku Miller, a preto podľa mňa nádej na medailu stratil práve tam.“
Nemali ste obavy, že Janica Kosteličová nezajazdí medailovo, keď ju popri starých prenasledovali aj čerstvé zranenia?
„Ak sa Janica postaví na lyže, to znamená, že chce vyhrať, nič iné. Je z mála športovkýň, možno jediná na svete, ktorá dokáže dokonale potlačiť prah bolesti.“
Ako ste vnímali, že ste s dcérou nemohli byť na podujatí?
„Cítil som sa ako vo väzení, pričom sa deje niečo, kde treba byť. Z objektívnych príčin sme chýbali na vrcholnom podujatí. Je to už minulosť. Verím, že Veronika sa vráti silnejšia a zocelenejšia. Ide o to, ako to celé vezme, nemala by to byť pre ňu trauma.“
Postaví sa ešte v sezóne na lyže?
„Máme to v pláne druhého marca. Svetový a Európsky pohár jazdiť nebude, s prípravou naň začneme až v októbri – novembri. Ale od 16. marca sú majstrovstvá Slovenska na Plejsoch a tam by sme to chceli skúsiť.“
Medailoví súrodenci
Janica (dve zlaté) a Ivica (jedna) Kosteličovci sú prvými súrodencami, ktorí na jedných MS v zjazdovom lyžovaní získali tituly. História pamätá, že iné súrodenecké dvojice získali tituly v rôznych časových obdobiach.
Marielle Goitschelová (Fr.) 5 (S 1968, OS 1964, 1966, K 1962, 1964, 1966)
Christine Goitschelová (Fr.) 1 (S 1964)
Hanny Wenzelová (Licht.) – 4 – (S 1974, 1980, OS 1980, K 1980)
Andy Wenzel (Licht.) – 1 (K 1978)
Phil Mahre (USA) – 1 (K 1980)
Steve Mahre (USA) – 1 (OS 1982)
S – slalom, OS – obrovský slalom, K – kombinácia