Peniaze dostal na dvakrát v septembrovom a decembrovom termíne. Druhý sudca v poradí dostal 460-tisíc korún. Jedenásti najlepšie odmenení sudcovia dostali minulý rok spolu viac ako dva a pol milióna korún.
Na súde je viac ako 80 sudcov. Veľká časť z nich dostáva minimálne odmeny alebo žiadne. Spôsob prideľovania odmien na súde už zaujíma aj Generálnu prokuratúru. Minulý týždeň požiadala NKÚ o kontrolu na Najvyššom súde. Urobila tak na základe listu volených členov Sudcovskej rady pri Najvyššom súde a trestného oznámenia sudcu Petra Paludu.
Včera časť členov Sudcovskej rady Najvyššieho súdu namietala, že právomoci predsedu vykonáva jeho podpredseda Juraj Majchrák. „Väčšina členov rady zaujala stanovisko, že v čase neprítomnosti predsedu ho zastupujem,“ oznámil Majchrák.
Sudcovská rada včera odporučila, aby sa urobili zmeny v rozvrhu práce. Pri rozhodovaní o mimoriadnych opravných prostriedkoch boli za Harabina členovia občianskoprávneho kolégia členmi senátov obchodného kolégia a naopak. Podľa rady je to v rozpore so zákonom.
Rada Majchrákovi navrhla aj konkrétne mená. Ak s nimi bude súhlasiť, dnes vydá nový rozvrh práce. „V tých veciach, ktoré ešte nie sú rozhodnuté, budú od účinnosti nového rozvrhu práce rozhodovať senáty v zložení, aké bude v rozvrhu práce,“ povedal Majchrák.
Sudcovská rada prijala aj úplne nový rokovací poriadok rady. „Reaguje na spôsob, akým sa zvolávali sudcovské rady z hodiny na hodinu len na základe telefonického pokynu predsedu Najvyššieho súdu,“ vysvetlil Majchrák. Poriadok zavádza aj nové lehoty, ktoré bude treba dodržiavať.
Prevzatie právomocí predsedu včera spochybnili členovia Slovenskej únie nezávislého súdnictva blízkej Štefanovi Harabinovi. Pre agentúru TASR vyhlásili, že všetky Majchrákove aktivity sú nulitné, lebo ako subjekt na ne nemá ústavnú ani zákonnú právomoc.
ROMAN PATAJ