
Vysoké školy, na ktoré sa hlási každoročne viac študentov ako môžu prijať, berú do úvahy iba výsledky prijímačkových testov. FOTO SME – SOŇA REBROVÁ
Aj keď si vysoké školy často ťažkajú na nedostatok peňazí, nemôžu od študentov vyberať za štúdium poplatky - na Slovensku zatiaľ nie je vysokoškolské štúdium spoplatnené. Niektoré školy však boli presvedčené o tom, že za kvalitné vzdelanie sa platiť má, a tak vyberali od časti študentov peniaze na základe zmlúv.
Verejným tajomstvom napríklad je, že niektorí slovenskí študenti si takto financujú svoje externé štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Spýtali sme sa teda rektora Univerzity Komenského Františka Gahéra, ako je to po právnej stránke možné.
Odpoveď znela: „Platia títo študenti právnickej fakulte alebo niekomu inému? Pretože ak by platili právnickej fakulte, bolo by to zrejme v rozpore so zákonom a pre mňa by z toho vyplývala povinnosť urobiť primerané kroky.“
Alebo teda poskytuje vysokoškolské vzdelanie za finančnú úhradu niekto, kto na to nie je oprávnený, alebo študenti nikomu za štúdium neplatia. Oni iba dávajú „dary“ za to, že môžu študovať na zvolenej vysokej škole. Nemusí sa im to síce páčiť, ale určite sa pritom spoliehajú na to, že si finančné obete v budúcom lukratívnom zamestnaní vynahradia. „Od apríla 2002 nový zákon striktne zakazuje úhradu za vysokoškolské štúdium v akejkoľvek forme,“ hovorí riaditeľ odboru vysokoškolského vzdelávania ministerstva školstva Peter Plavčan. „Ale naše zákony umožňujú darovať. Darovanie však nesmie podmieňovať prijatie, pokračovanie alebo skončenie štúdia.“
(gal)