Môžu si vybrať z 21 vysokých škôl. Štátnych je 19 z nich, jedna súkromná (City University) a jedna verejná (Katolícka univerzita v Ružomberku). Okrem nich síce máme ešte dve vysoké školy, a to Vojenskú leteckú akadémiu v Košiciach a Vojenskú akadémiu v Liptovskom Mikuláši, tie však ani tento rok prvý ročník neotvárajú.
Poplatok za prihlášku
Záujemcovia o štúdium si môžu podať toľko prihlášok na vysoké školy, koľko chcú - za každú z nich však musia zaplatiť škole poplatok. Väčšina vysokých škôl a univerzít uvádza, že keď študenti poplatok nezaplatia, ich prihlášku vyradia. Poplatok za prijímacie pohovory sa pohybuje od 500 do 1000 korún. Podľa štatistík si študenti podávajú v priemere asi dve prihlášky.
Prihlášku treba osobne vyplniť a poslať (resp. priniesť) na vysokú školu, väčšina škôl k nej vyžaduje doložiť ústrižok o zaplatení poštovej poukážky na účet fakulty. Možnosť podať si prihlášku cez internet podľa vzoru susedných Čiech u nás ešte nevyužila ani jedna z vysokých škôl.
Šance na prijatie
Na vysoké školy sa dostane v priemere asi polovica hlásiacich sa študentov. Zo zhruba 60 000 študentov, ktorí sa vlani hlásili na vysoké školy, bolo prijatých asi 35 000.
Študenti, ktorí absolvovali strednú školu s vynikajúcim prospechom, dosiahli úspech v olympiáde či medzinárodnej súťaži, majú šance vyššie - avšak najmä na fakultách, ktoré nemajú nával (technické a prírodovedné odbory). Na niektoré sa dokonca môžu dostať bez prijímačiek aj absolventi stredných odborných učilíšť. Školy, na ktoré sa každý rok hlási dva- až trikrát viac študentov, ako môžu prijať, však spravidla berú do úvahy len úspešnosť na prijímacích pohovoroch (lekárske, právnické a ekonomické fakulty).
Na ďalších stranách prinášame zoznam všetkých vysokých škôl, na ktoré sa záujemcovia o štúdium môžu prihlásiť. Nezaradili sme doň umelecké vysoké školy, kde sa bolo treba prihlásiť koncom uplynulého roka a talentové skúšky sa tam už konali.