(pokr. 3)
22. septembra 2002 - Predseda EP Pat Cox privítal výsledky parlamentných volieb na Slovensku. "Slovenskí občania dali najjasnejším možným spôsobom najavo, že si želajú, čo najskôr vstúpiť do EÚ," povedal.
22. septembra 2002 - Výsledky parlamentných volieb podľa veľvyslanca EK v SR Erica van der Lindena ukázali, že potrebné reformy týkajúce sa prístupového procesu Slovenska do EÚ budú pod vedením novej koaličnej vlády pokračovať.
25. septembra 2002 - EK uvoľnila pre Slovensko desať percent finančných prostriedkov z programu PHARE, ktoré boli zadržiavané v súvislosti s kauzou eurofondy.
9. októbra 2002 - EK zverejnila pravidelnú správu o pokroku Slovenska v príprave na členstvo v EÚ, v ktorej zhodnotila vývoj od roku 1997, keď Slovensko vo všeobecnosti zaznamenalo výraznejší pokrok.
9. októbra 2002 - EK oficiálne odporučila prijať Slovensko a ďalších deväť kandidátskych krajín do EÚ v roku 2004, čo bude najvýznamnejšie rozšírenie v dejinách únie.
13. októbra 2002 - Odchádzajúci štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ napriek tomu, že po voľbách sa stal predsedom Zahraničného výboru NR SR pokračoval vo funkcii hlavného vyjednávača pre rokovania o vstupe s EÚ.
15. októbra 2002 - Výhrady voči pripravenosti Slovenska na členstvo v EÚ mali holandskí vládni liberáli, členovia strany zavraždeného Pima Fortuyna (LPF) a najsilnejšia vládna strana kresťanskí demokrati (CDA). Poslanci kresťanskodemokratickej frakcie v holandskom parlamente pochybovali, či SR a Poľsko budú schopné splniť do vstupu kritériá členstva v únii.
21. októbra 2002 - Zahraničný výbor EP počas diskusie o rozšírení v Štrasburgu privítal zámery EK až do vstupu prísne monitorovať, ako si budúce členské krajiny vrátane SR plnia svoje záväzky z predvstupových rokovaní. Mnohí poslanci upozornili, že jedným z najväčších problémov kandidátskych krajín ostáva vysoká miera korupcie.
24. októbra 2002 - Španielsko po počiatočnom odpore v súvislosti s produkciou osobných áut nakoniec súhlasilo so spoločným stanoviskom EÚ ku kapitole hospodárska súťaž v rokovaniach so SR a umožnilo tak jej uzavretie.
25. októbra 2002 - EÚ na najvyššej úrovni odporučila na summite v Bruseli Slovensko a ďalších deväť kandidátskych krajín na vstup v roku 2004.
25. októbra 2002 - Podporu Holandska pripravovanému rozšíreniu EÚ o desať kandidátskych krajín vrátane SR po dlhších peripetiách v mene holandskej vlády deklaroval holandský veľvyslanec Laurent Louis Stokvis.
15. novembra 2002 - Slovenský premiér M. Dzurinda sa vo Varšave zúčastnil na stretnutí šéfov kabinetov desiatich krajín kandidujúcich na vstup do EÚ s komisárom pre rozšírenie únie G. Verheugenom. Rokovania venovali negociačným kapitolám s najväčším finančným dopadom - poľnohospodárstvu a rozpočtu.
20. novembra 2002 - Európsky parlament v Štrasburgu výraznou väčšinou hlasov schválil rezolúciu o rozšírení EÚ, v ktorej vyzval jej členské štáty, aby na summite v Kodani stanovili ako najneskorší dátum rozšírenia únie 1. máj 2004.
26. novembra 2002 - Za prvé tri roky členstva v EÚ dostane Slovensko z jej rozpočtu 1,74 miliardy eúr, pričom vo forme členských príspevkov zaplatí 924 miliónov eúr. Jeho čistá bilancia tak bude predstavovať takmer 820 miliónov eúr (asi 34 miliárd Sk).
27. novembra 2002 - Slovenské poľnohospodárstvo podľa vyhlásenia vedúceho delegácie Európskej komisie Erica van der Lindena v SR dokáže preklenúť problém nižších dotácií po vstupe do únie. Slovenský agropotravinársky sektor je totiž podľa neho efektívnejší v porovnaní s inými kandidátskymi krajinami.
7. decembra 2002 - Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky potvrdili v Smoleniciach na Slovensku koordinovaný postup vo finálnych rokovaniach EÚ pred a na summite v Kodani.
9. decembra 2002 - Dánske predsedníctvo EÚ v Bruseli začalo posledné prístupové rokovania s kandidátmi na vstup do EÚ pred kodanským summitom. V týchto rokovaniach chce s kandidátmi vyčistiť stôl od čo najväčšieho počtu nedoriešených dvojstranných problémov, aby na summit v Kodani zostali len záverečné finančné otázky spoločné pre všetky krajiny. Uskutočnila sa séria individuálnych stretnutí na ministerskej úrovni medzi dánskym predsedníctvom, EK a desiatimi krajinami, ktoré majú v Kodani uzatvoriť rokovania.
9. decembra - Slovensko v Bruseli podmienečne prijalo ponúkané finančné podmienky svojho členstva v EÚ, čím de facto uzatvorilo prístupové rokovania s EÚ. Všetky dodatočné zlepšenia terajšej ponuky, ktoré sa podarí vyjednať ostatným kandidátom, však získa aj SR.
12. - 13. decembra 2002 - Lídri EÚ na summite v Kodani dosiahli dohodu o ukončení prístupových rokovaní s desiatimi kandidátskymi krajinami. Medzi budúcimi členmi, ktorí sa pripoja k súčasným 15 členským štátom únie, budú Cyprus, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko.
29. - 30. januára 2003 - Predseda Európskeho parlamentu Pat Cox bol presvedčený, že europoslanci v apríli 2003 odsúhlasia prijatie Slovenska a ostatných deviatich pozvaných krajín do EÚ. Zároveň veril, že obyvatelia týchto krajín podporia vstup do únie v pripravovaných referendách. Šéf europarlamentu otvoril 30. januára 2003 v Bratislave informačnú kanceláriu tejto inštitúcie, ktorá sa nachádza na Župnom námestí. Okrem toho sa stretol s najvyššími ústavnými činiteľmi a zástupcami parlamentných strán. Predseda EP Pat Cox tlmočil premiérovi Mikulášovi Dzurindovi pevnú podporu v procese integrácie Slovenska do EÚ. Dzurinda zase informoval šéfa europarlamentu o nadchádzajúcom referende o vstupe SR do EÚ a súčasne vyzdvihol význam Informačnej kancelárie EP, ktorú Cox oficiálne otvoril v Bratislave. V podobnom duchu predseda EP rokoval aj s prezidentom SR Rudolfom Schusterom, pričom obaja sa dotkli aj problému maďarského krajanského zákona.