Chronológia vzťahov EÚ-SR - 2. časť

Chronológia vzťahov EÚ-SR - 2. časť

1. októbra 1998 - EÚ vo vyhlásení prostredníctvom predstaviteľov vtedajšej predsedníckej krajiny Rakúska vyjadrila spokojnosť s priebehom parlamentných volieb na Slovensku a označila ich za pozitívny krok k integrácii SR do európskych štruktúr.

4. novembra 1998 - EK zverejnila pravidelnú, pre SR oproti minulosti pozitívnejšiu správu o jej dosiahnutom pokroku v príprave na vstup do EÚ.

november 1998 - EK v posudkoch krajín tzv. druhej skupiny kandidátov na členstvo v EÚ vo vzťahu k Slovensku konštatovala, že ekonomika krajiny je síce veľmi blízko k trhovému hospodárstvu, ale neprimerané zásahy predchádzajúcej vlády nevytvorili fungujúce trhové prostredie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

20. novembra 1998 - Uskutočnilo sa prvé z piatich stretnutí Pracovnej skupiny na vysokej úrovni medzi EK a SR.

3. decembra 1998 - EP prijal rezolúciu ku kandidatúre SR na vstup do EÚ. Odporúčal v nej flexibilný prístup voči SR. EP odporučil viedenskému summitu prehodnotiť situáciu v SR po septembrových parlamentných voľbách a EK vypracovať novú správu o SR.

12. decembra 1998 - Delegácia SR vedená predsedom vlády Mikulášom Dzurindom sa zúčastnila na summite EÚ vo Viedni, kde sa nerozhodlo o preradení Slovenska do prvej skupiny krajín.

9. februára 1999 - Novým veľvyslancom EÚ na Slovensku sa stal Walter Rochel.

8. septembra 1999 - Uskutočnilo sa piate záverečné stretnutie Pracovnej skupiny na vysokej úrovni medzi SR a EK v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

29. septembra 1999 - Štátny tajomník MZV SR a hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ oficiálne oznámil EK rozhodnutie slovenskej vlády o zatvorení blokov V1 a V2 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v rokoch 2006 a 2008. Ich odstavenie bolo jednou z podmienok pozvania SR na rozhovory o vstupe do únie.

13. októbra 1999 - EK odporučila Slovensko a ďalších päť kandidátskych krajín tzv. druhej skupiny na začatie rokovaní.

1. - 2. novembra 1999 - Komisár EK pre rozšírenie Günter Verheugen navštívil Bratislavu. S poprednými predstaviteľmi SR (prezident Rudolf Schuster, premiér Mikuláš Dzurinda a minister zahraničných veci SR Eduard Kukan) rokoval o stave integračného procesu SR do EÚ.

23. novembra 1999 - Premiér SR Mikuláš Dzurinda sa v Bruseli stretol s predsedom Romanom Prodim, s ktorým rokoval o integrácii SR.

SkryťVypnúť reklamu

10. decembra 1999 - V Helsinkách sa začal summit šéfov štátov a vlád EÚ, na ktorom Slovensko spolu s ďalšími piatimi novými kandidátskymi štátmi (Rumunsko, Bulharsko, Lotyšsko, Litva, Malta) dostalo pozvanie na začatie rokovaní o vstupe do EÚ.

7. januára 2000 - Pripravenosť Slovenska rokovať minimálne o polovici z celkového počtu 30 kapitol európskej legislatívy v čo najkratšom čase prezentoval v Bruseli štátny tajomník MZV SR a hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ.

15. marca 2000 - Veľvyslanci 15 členských krajín EÚ rozhodli v Bruseli, že SR začne rokovania o vstupe do EÚ v ôsmich kapitolách európskej legislatívy.

25. mája 2000 - SR sa v Bruseli dohodla s EÚ na predbežnom uzavretí šiestich z celkového počtu ôsmich kapitol európskej legislatívy, v ktorých začala rokovania. Veľvyslanci EÚ oznámili slovenskému vyjednávačovi, že EÚ nemá výhrady k negociačným pozíciám SR v uzavretých kapitolách štatistika, malé a stredné podniky, veda a výskum, školstvo a vzdelávanie, spoločná zahraničná a bezpečnostná politika a vonkajšie vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

4. októbra 2000 - EP v Štrasburgu schválil pravidelnú rezolúciu o SR, v ktorej vyzýva na zvýšenie úsilia v oblasti administratívnej reformy, implementáciu programov na boj proti korupcii, zlepšenie postavenia Rómov a zvýšenie efektívnosti finančnej kontroly.

24. októbra 2000 - Na rokovaní SR s EÚ v Bruseli Slovensko uzavrelo ďalšie tri zo štyroch novootvorených kapitol. Celkove tak dosiahlo deväť uzavretých kapitol.

8. novembra 2000 - EK v hodnotiacej správe ocenila celkový pokrok Slovenska na ceste do EÚ. SR sa prvýkrát dočkala ocenenia za fungujúcu trhovú ekonomiku, čím splnila jedno z ekonomických kritérií.

14. novembra 2000 - SR počas prístupových rokovaní s EÚ predbežne uzavrela desiatu kapitolu európskej legislatívy - kultúru a audiovizuálnu politiku a otvorila rokovania o novej kapitole - voľnom pohybe kapitálu.

SkryťVypnúť reklamu

7. - 10. decembra 2000 - Premiér M. Dzurinda sa zúčastnil vo francúzskom Nice na zasadaní Európskej konferencie, ktorá sa konala pred summitom EÚ. Predstavitelia kandidátskych krajín diskutovali s predstaviteľmi členských štátov EÚ o aktuálnom stave rokovaní v rámci Medzivládnej konferencie o inštitucionálnej reforme EÚ.

21. - 23. februára 2001 - Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen sa počas návštevy SR v rozhovoroch so slovenskými predstaviteľmi sústredil na riešenie problémov v troch hlavných oblastiach - prostredie pre zahraničných investorov, implementáciu reformy verejnej správy a na rómsku problematiku.

1. - 2. marca 2001 - Premiér Dzurinda bol na návšteve inštitúcie EÚ v Bruseli, kde rokoval s predsedom EK Romanom Prodim o integrácii SR.

SkryťVypnúť reklamu

26. apríla 2001 - EK oznámila, že pozastavila platby do pomocných fondov pre SR ako kandidátsku krajinu EÚ v súvislosti s podozrením na možné zneužitie poukázaných finančných prostriedkov.

26. apríla 2001 - Hovorca EK oznámil pozastavenie schvaľovania projektov z fondov únie. Podpredsedu vlády SR pre európsku integráciu Pavla Hamžíka vyzvali na odstúpenie z funkcie.

27. apríla 2001 - Po rokovaní monitorovacieho výboru EK zrušila príkaz na pozastavenie schvaľovania tendrov so Slovenskom.

4. mája 2001 - Prezident SR Rudolf Schuster odvolal na návrh predsedu vlády Mikuláša Dzurindu Hamžíka z funkcie vicepremiéra pre európsku integráciu.

16. mája 2001 - Prezident SR Rudolf Schuster vystúpil pred plénom EP v Štrasburgu.

17. mája 2001 - Slovensko uzavrelo počas ďalšieho kola prístupových rokovaní s EÚ ďalšie štyri kapitoly európskej legislatívy - voľné poskytovanie služieb, sociálna politika a zamestnanosť, právo spoločností a telekomunikácie. Celkovo počet uzavretých kapitol vzrástol na 16.

SkryťVypnúť reklamu

12. júna 2001 - SR uzavrela na prístupových rokovaniach s EÚ kapitolu colná únia.

15. - 16. júna 2001 - Premiér M. Dzurinda sa vo švédskom Göteborgu, kde sa konal summit EÚ, zúčastnil na zasadnutí Európskej rady. So závermi summitu v súvislosti s integráciou SR vyjadril spokojnosť.

27. júna 2001 - Slovensko uzatvorilo na prístupových rokovaniach s EÚ ďalšie dve kapitoly európskej legislatívy - voľný pohyb osôb a voľný pohyb kapitálu. S celkovým počtom 19 uzavretých kapitol tak dostihlo ČR a Estónsko, ktoré s EÚ rokovali o dva roky dlhšie.

5. septembra 2001 - EP schválil rezolúciu o pokroku Slovenska v príprave na členstvo v EÚ. Dokument, ktorého autorom bol holandský poslanec Jan Marinus Wiersma, víta dosiahnutý pokrok, upozorňuje však na celý rad nedostatkov v oblastiach ako finančná kontrola, poľnohospodárstvo, životné prostredie, spravodlivosť a vnútro.

SkryťVypnúť reklamu

25. septembra 2001 - Premiéra M. Dzurindu počas pracovnej návštevy Bruselu prijal predseda EK R. Prodi, spravodajca EP pre Slovensko J. M. Wiersma a komisár EÚ pre rozšírenie G. Verheugen. Rokovali o aktuálnom stave prístupového procesu Slovenska do únie.

13. novembra 2001 - EK vo svojej hodnotiacej správe pochválila Slovensko za pokrok v príprave na členstvo v EÚ.

11. decembra 2001 - Slovensko uzavrelo v prístupových rokovaniach s EÚ v Bruseli ďalšiu kapitolu - životné prostredie.

21. decembra 2001 - Slovensko uzavrelo na prístupových rokovaniach s EÚ v Bruseli kapitolu európskej legislatívy - finančnú kontrolu. Po dvoch rokoch negociácií malo uzavretých 22 kapitol.

28. februára 2002 - Novým veľvyslancom EÚ na Slovensku sa stal od konca februára holandský diplomat Eric van der Linden, ktorý nahradil Waltera Rochela.

SkryťVypnúť reklamu

15. - 16. marca 2002 - V Barcelone sa konal summit EÚ, ktorého hlavným programom boli opatrenia potrebné k modernizácii európskej ekonomiky. Po prvý raz v histórii mali možnosť zúčastniť sa na pracovnej časti summitu aj zástupcovia krajín uchádzajúci sa o členstvo v únii. SR reprezentoval premiér M. Dzurinda.

18. - 19. marca 2002 - Premiér M. Dzurinda rokoval v centrále EÚ v Bruseli s predsedom EK R. Prodim a komisárom pre rozšírenie G. Verheugenom. Témou rokovania bola záverečná etapa prípravy Slovenska na členstvo v EÚ.

21. marca 2002 - Slovensko na ďalšom kole prístupových rokovaní s EÚ v Bruseli uzatvorilo kapitolu dane, čím sa počet uzavretých kapitol zvýšil na 23.

22. apríla 2002 - Slovensko na prístupových rokovaniach s EÚ uzatvorilo kapitolu doprava a posunulo sa tak na 24 dokončených kapitol.

SkryťVypnúť reklamu

11. júna 2002 - Slovensko na prístupových rokovaniach s EÚ v Luxemburgu uzatvorilo ďalšie dve kapitoly európskej legislatívy spoluprácu v oblasti spravodlivosti a vnútra a inštitúcie.

13. júna 2002 - Európsky parlament schválil v Štrasburgu rezolúciu o rozšírení, v ktorej vyzdvihol dosiahnutý pokrok Slovenska v príprave na členstvo v EÚ, ale zároveň upozornil na mnohé problémy, najmä korupciu.

22. júna 2002 - Predseda vlády SR M. Dzurinda bol v španielskej Seville na zasadnutí Európskej rady, ktorá sa konala v rámci summitu EÚ. Dominantnými témami summitu boli najmä boj proti nelegálnej migrácii a otázky prijímania nových členov.

12. júla 2002 - S "európskym posolstvom", že tento rok bude rokom rozšírenia EÚ, ktoré sa týka aj Slovenska, pricestoval na jeho návštevu predseda Európskeho parlamentu Pat Cox. S poprednými slovenskými predstaviteľmi rokoval o integračnom procese SR do EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

29. júla 2002 - Slovensko uzavrelo na prístupových rokovaniach s EÚ v Bruseli kapitolu regionálna politika a dosiahlo tak už 27 uzavretých kapitol.

30. júla 2002 - EK by uvítala, keby v septembrových parlamentných voľbách na Slovensku zvíťazili proeurópske a demokratické sily. V Bruseli to vyhlásil generálny riaditeľ EK pre rozšírenie Eneko Landaburu.

30. augusta 2002 - Európsky komisár pre rozšírenie G. Verheugen vyjadril presvedčenie, že Slovensko bude mať po septembrových voľbách v parlamente jasnú proeurópsku demokratickú väčšinu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 426
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 055
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 535
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 053
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 701
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu