Bratislava 17. februára (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster dnes popoludní vypísal na 16. a 17. mája referendum o vstupe SR do Európskej únie. Občania v ňom budú mať možnosť vyjadriť svoj súhlas alebo nesúhlas so začlenením Slovenska do únie.
TASR vydáva chronológiu vzájomných vzťahov medzi SR a EÚ v súvislosti s integračným procesom Slovenska do klubu európskych krajín od roku 1993 po súčasnosť. Chronológia je rozdelená na tri časti, pričom prvá spracúva obdobie do slovenských parlamentných volieb v roku 1998, druhá do volieb v roku 2002 a tretia aktuálny stav.
4. októbra 1993 - SR reprezentovaná premiérom Vladimírom Mečiarom podpísala v Luxemburgu s EÚ dohodu o pridružení - tzv. Asociačnú dohodu. Európsky parlament (EP) ju ratifikoval 27. októbra 1993 a NR SR 15. decembra 1993. Ratifikačný proces v parlamentoch členských krajín EÚ bol ukončený 19. decembra 1994. Dohoda nadobudla účinnosť od 1. februára 1995.
29. mája 1995 - V súlade s Európskou dohodou o pridružení sa v Bruseli uskutočnilo 1. zasadnutie Asociačnej rady SR-EÚ. Tieto zasadnutia prebiehajú doteraz.
27. júna 1995 - Na summite EÚ v Cannes delegácia SR na čele s premiérom Vladimírom Mečiarom predložila oficiálnu žiadosť SR o prijatie za člena EÚ.
16. - 17. októbra 1996 - Prezident SR Michal Kováč navštívil EP na pozvanie jeho predsedu Klausa Hänscha, kde vystúpil pred zahraničným a bezpečnostným výborom a uskutočnil bilaterálne rokovania, okrem iných aj s predsedom Európskej komisie (EK) Jacquom Santerom.
október 1997 - EK vo svojom posudku nezaradila SR medzi kandidátov, ktorí sú najlepšie pripravení na vstupné rozhovory o členstve v EÚ pre neplnenie politických kritérií stanovených summitom. Za tento stav mohla vtedajšia vláda na čele s Vladimírom Mečiarom. Na základe posudku vypadlo Slovensko na decembrovom summite EÚ v Luxembursku z prvej šestice kandidátov na členstvo v EÚ.
12. - 13. decembra 1997 - Európska rada schválila na summite EÚ v Luxembursku koncepciu rozširovania únie s tým, že jeho súčasťou sa stali všetky asociované krajiny a Cyprus. Summit tiež rozhodol, že intenzívne rokovania o členstve bude EÚ viesť s prvou skupinou krajín (ČR, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko a Cyprus) v tom čase najlepšie pripravených na vstup. Slovensko bolo predovšetkým pre neplnenie politických kritérií zaradené do druhej skupiny krajín (spolu s Litvou, Lotyšskom, Bulharskom a Rumunskom), ktoré sa ešte len mali pripravovať na rozhovory o členstvo únii.
30. marca 1998 - V Bruseli otvorili rozširovací proces EÚ a v ten istý deň si SR a EK odovzdali dokumenty Partnerstvo pre vstup a Národný program pre prijatie acquis communautaire v SR.