Bratislava 17. februára (TASR) - Slovenská verejnosť sa cíti byť objektívnejšie informovaná o dôsledkoch vstupu SR do Európskej únie (EÚ) zo strany médií ako od vlády SR. Informácie médií o dôsledkoch integrácie do EÚ považuje za objektívne a vyvážené 54,5 percenta respondentov. Takmer 71 percent respondentov je naopak presvedčených, že vláda ich informuje iba o pozitívach spojených so vstupom do únie.
Vyplýva to z výsledkov výskumu, ktorý 7. a 8. februára 2003 uskutočnil Odbor mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu (OMV SRo) na reprezentatívnej vzorke 1056 respondentov starších ako 18 rokov.
Menej ako štvrtina opýtaných (23,3 percenta) si myslí, že od kabinetu získava informácie aj o pozitívach aj o negatívach európskej integrácie.
Výskum ďalej ukázal, že úlohu masmédií v procese informovania o integračnom procese do EÚ vnímajú občania SR väčšinou kladne. Približne tri štvrtiny opýtaných vnímajú médiá ako komunikačné kanály prenosu informácií od vlády smerom k verejnosti. Dve tretiny respondentov vyjadrili súhlas s výrokom, že médiá vyvolávajú verejnú diskusiu o našom vstupe do EÚ. Takmer 60 percent oslovených sa domnieva, že médiá konkretizujú a otvárajú problémy súvisiace s integračným procesom.
Kritickejšie hodnotí verejnosť iba uplatňovanie kontrolnej a analytickej funkcie médií vo vzťahu k činnosti vlády na úseku európskej integrácie. Takmer polovica opýtaných (48,2 percenta) súhlasí s názorom, že médiá kontrolujú a analyzujú činnosť vlády súvisiacu s procesom začleňovania sa do EÚ, avšak takmer každý štvrtý oslovený si myslí opak.