Štokholm 17. februára (TASR) - U detí vychovávaných v rodinách s jedným rodičom existuje oveľa väčšie riziko, že podľahnú psychickým problémov, drogám, alebo spáchajú samovraždu.
Švédski odborníci sledovali štatistiku úmrtí a údaje z nemocníc o 65.000 deťoch žijúcich s jedným rodičom. Výsledky potom porovnali s 920.000 deťmi, žijúcimi v domácnosti s matkou aj otcom.
V rámci porovnávania zistili, že deti s jedným rodičom sú dvakrát viac náchylnejšie na psychické a mentálne poruchy ako ich rovesníci vyrastajúci v normálnych rodinách.
U takýchto detí zároveň vzniká dvakrát väčšia pravdepodobnosť spáchania samovraždy, alebo toho, že budú trpieť chorobami zapríčinenými alkoholom.
Riziko užívania drog v detstve je dokonca u dievčat s jedným rodičom trikrát a u chlapca vychovávaného tiež jedným rodičom až štyrikrát vyššie ako v normálnej rodine.
V komentári ku štúdii švédskych odborníkov však lekárky Margaret Whiteheadová a Paula Holandová z univerzity v Liverpoole uviedli, že rozličné sociálne prostredia v rôznych krajinách sťažujú možnosť nazvať tento záver všeobecným.