Brusel 17. februára (TASR) - Ministri zahraničných vecí rozdelenej Európskej únie sa dnes schádzajú v Bruseli, aby sa pokúsili pripraviť aspoň tézy spoločného stanoviska k irackej kríze, ktoré sa večer pokúsia na mimoriadnom summite dosiahnuť lídri európskej pätnástky.
Grécke predsedníctvo zvolalo vrcholnú schôdzku napriek riziku, že iba prehĺbi rozdiely vo vnútri únie a pochová sen o spoločnej zahraničnej politike EÚ.
Grécky premiér Kostas Simitis vedomý si situácie v EÚ varoval, aby sa od summitu príliš veľa neočakávalo. Rozdiely medzi členskými štátmi sú totiž veľké.
Na jednej strane je tábor podporujúci vojenské prípravy USA na operáciu v Iraku na čele s Britániou, Španielskom či Talianskom. Na strane druhej stoja odporcovia vojenského riešenia irackej krízy na čele s Nemeckom a Francúzskom podporovaní verejnou mienkou.
Ministri zahraničia EÚ síce 27. januára prijali k irackej kríze spoločné vyhlásenie, potom však nasledoval "list ôsmich" na podporu USA, pod ktorý sa podpísali Británia, Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Dánsko, ČR, Poľsko a Maďarsko. Desať kandidátskych krajín NATO vzápätí vydalo podobné vyhlásenie, čo viacerých v únii pobúrilo.
Po dnešnom prípravnom rokovaní ministrov sa o 18.00 h začne schôdzka prezidentov a premiérov EÚ, ktorí medzi seba príjmu tiež generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana.
V utorok bude premiér Simitis informovať o výsledkoch summitu lídrov kandidátskych krajín, vrátane slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu.
Mnohé z nich vrátane Slovenska netajili sklamanie, že ich EÚ nepozvala už na pondelkové rokovania.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh