Wellington 17. februára (TASR) - Dve tretiny obyvateľov Nového Zélandu si nemyslia, že Spojené štáty sú oprávnené ísť do vojny s Irakom. Vyplýva to z dnes zverejneného prieskumu verejnej mienky televízie TV3. Názor verejnosti je v súlade s politikou premiérky Helen Clarkovej, ktorá svoju krajinu vylúčila z podpory jednostranného vojenského útoku USA na Irak.
Spomedzi 1000 opýtaných sa vyše 66 percent vyjadrilo proti vojne a považuje ju za neoprávnenú. To, že útok USA na Bagdad by bol oprávnený, si myslí 24 percent respondentov.
Novozélandská premiérka ešte pred zverejnením týchto výsledkov vyjadrila názor, že občania jej krajiny nesúhlasia s vojnou. "Vôbec si nemyslím, že Novozélanďania sú v tomto čase presvedčení, že vojna je tým správnym riešením," vyhlásila pred zverejnením prieskumu.
Na rozdiel od svojho austrálskeho kolegu Johna Howarda, ktorý nedbá na mienku verejnosti a napriek všeobecnému nesúhlasu trvá na vojenskej podpore USA, Clarková svoj ľud počúva a snaží sa z neho vychádzať pri formovaní svojej politiky.
Z masových demonštrácií, ktoré sa počas víkendu konali v rôznych častiach sveta na protest proti zamýšľanej vojne v Iraku, si vyvodila záver, že "ľudia chcú, aby fungoval diplomatický proces".
Nový Zéland sa od susednej Austrálie, s ktorou má inak mnoho spoločného geograficky, historicky i politicky, diametrálne odlišuje v otázke postoja k otázke Iraku. Na rozdiel od Howarda, ktorý už vyslal do Perzského zálivu dvojtisícové vojsko, Clarková odmietla poskytnúť vojenskú podporu USA, ak zásah proti Iraku neschváli OSN, a nesúhlasila ani s vyslaním vojakov do Perzského zálivu.
"Nepochybne bude vždy niekto, kto bude proti vojne, nech je to kedykoľvek a z akéhokoľvek dôvodu," uviedla Clarková. Mám však podozrenie, dodala, že keď sú proti také masy, skutočný nesúhlas je oveľa väčší.