Paríž 17. februára (TASR) Symbolom demokracie a slobody pre kandidátske krajiny na vstup do Európskej únie sú stále USA. Kandidátske krajiny však čoskoro pochopia, že solidarita v únii si vyžaduje recipročné povinnosti. V opačnom prípade sa nebude možné čudovať, ak napríklad nemecká verejnosť nebude ochotná financovať rozšírenie EÚ, povedal v rozhovore pre dnešné číslo denníka Libération poslanec Európskeho parlamentu a predseda klubu Zelených v ňom Daniel Cohn-Bendit.
Podľa francúzskeho poslanca EP súčasná kríza v rámci EÚ, súvisiaca s eventuálnou vojnou proti Iraku, bude priaznivá pre európsku integráciu. Ukazuje sa, že európske inštitúcie sú čoraz bližšie k verejnej mienke v krajinách EÚ v porovnaní s niektorými národnými vládami členských krajín únie. Pritom bližšie k ľudu by mali byť národné vlády. Postoj Európskej komisie a Európskeho parlamentu vyjadrený v rezolúcii z januára v otázke riešenia irackej krízy sú jasným dôkazom blízkosti európskych inštitúcii k verejnosti. Problematika Iraku ukázala, že téza o vzdialení sa Bruselu od problémov ľudí nie je skutočná a medzivládne spravovanie európskej zahraničnej politiky je neúspechom. Podobne ako euro je dieťaťom nemeckého zjednotenia, aj terajšia iracká kríza bude základom pre budúcu skutočne spoločnú zahraničnú politiku, povedal pre Libération Daniel Cohn-Bendit.
V spojitosti s listom ôsmich európskych politikov, ktorí podporili amerického prezident Georgea W. Busha vo forme riešenia irackej krízy, Cohn-Bandit zdôraznil, že ide o politickú konjunktúru. Keby signatári listu neboli v tomto čase pri moci, ich krajiny by list nepodpísali. Problémom je, pokračoval poslanec EP, postoj Veľkej Británie: Londýn sa bude musieť raz rozhodnúť, či chce byť 51 americkým štátom, alebo 13 krajinou eurozóny.
EÚ v Kosove, Macedónsku i Afganistane ukázala, že je schopná obhajovať spoločné hodnoty. Teraz treba vedieť, či americké rozhodnutie vojensky vyvolať zmenu režimu v Bagdade je politicky múdre. Vlády, ktoré podporili americký postup pri irackej otázke, musia povedať, či preventívne vojny sú riešením problematiky terorizmu. Lenže doteraz sa taká strategická diskusia neuskutočnila. Európska identita sa nevyvíja vo Washingtone, to musí každý pochopiť, podčiarkol Cohn-Bendit pre Libération.