Brusel 17. februára (TASR) - Nočná dohoda NATO o opatreniach na obranu Turecka by mohla byť povzbudením pre dosiahnutie spoločného stanoviska EÚ k irackej kríze. Vyhlásil to dnes belgický premiér Guy Verhofstadt.
Premiér privítal dohodu 18 spojencov bez Francúzska začať plánovať preventívnu obranu Turecka pre prípad amerického útoku na Irak a vyjadril spokojnosť, že Belgicku sa podarilo do kompromisného riešenia presadiť svoje požiadavky, najmä podporu úsilia o diplomatické riešenie irackej krízy prostredníctvom OSN.
"Sme spokojní, že sme presvedčili spojencov o oprávnenosti našich požiadaviek," vyhlásil Verhofstadt v reakcii na dohodu, ktorá ukončila mesiac trvajúci spor NATO.
Jeho vyriešenie by podľa belgického premiéra mohlo byť povzbudením pre lídrov EÚ, ktorí sa dnes večer zídu na mimoriadnom summite v Bruseli, aby sa pokúsili prekonať názorové rozdiely a dosiahnuť spoločné stanovisko k riešeniu irackej krízy.
"Ak ešte existuje šanca, aby sa sa v nasledujúcich týždňoch vyhli vojne, tak to bolo v nedeľu v NATO a tak to bude s jednomyseľným rozhodnutím v pondelok na summite EÚ," povedal Verhofstadt.
Severoatlantická aliancia v nedeľu pred polnocou ukončila vyše mesiac trvajúci spor okolo plánovania obranných opatrení pre Turecko v prípade amerického útoku na Irak. Dohodlo sa však len 18 členov NATO bez Francúzska na úrovni Výboru pre plánovanie obrany.
Aliancia začne plánovať tri podporné vojenské opatrenia: vyslanie radarových lietadiel AWACS do tureckého vzdušného priestoru, rozmiestnenie protiraketových obranných systémov a osobitných jednotiek na ochranu pred chemickými a biologickými zbraňami na území krajiny.
Rozhodnutie o obrane Turecka blokovali vyše mesiac Francúzsko, Nemecko a Belgicko, ktoré nechceli pristúpiť na "logiku vojny". Nedeľňajšiu dohodu prijala aliancia na úrovni Výboru pre plánovanie obrany, ktorého členom nie je Francúzsko, čím obišla tvrdý odpor Paríža voči akýmkoľvek opatreniam, ktoré by mohli podporiť americké prípravy na vojnu v Iraku.
Nemecko dalo svoj súhlas v nedeľu popoludní. Do nočných hodín blokovalo dohodu už len Belgicko, ktoré požadovalo v texte podmieniť prípadný útok na Irak novou rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN. To však nebolo prijateľné pre USA.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem