Canberra 17. februára (TASR) - Austrália dnes dôrazne zopakovala, že Irak musí byť odzbrojený, a to aj silou, ak to bude potrebné. Vláda premiéra Johna Howarda tak dala jasne najavo, že nedbá ani na odpor verejnej mienky vlastnej krajiny, ani na masové protesty, ktoré sa cez víkend konali proti vojne v Iraku v rôznych častiach sveta.
Austrálsky premiér je jedným z najzarytejších prívržencov tvrdej línie amerického prezidenta Georgea W. Busha voči Iraku. Napriek opakovaným protestom austrálskej verejnosti vyslal do Perzského zálivu už 2000 vojakov a je pripravený na ďalšiu pomoc.
"Myslím, že budúcnosť Bezpečnostnej rady OSN je teraz v rovnováhe," vyhlásil šéf austrálskej diplomacie Alexander Downer. "BR by nemala donekonečna vyčkávať. Buď sa Irak poddá alebo nie. Dostali sme sa do bodu, kde sa končí hra na mačku a myš, ako tomu bolo v uplynulom desaťročí," zdôraznil Downer.
Spolu s Howardom sa vyjadrili bagatelizujúco na adresu nedeľného mierového protestu, na ktorom sa zúčastnilo okolo 200.000 Austrálčanov. Podľa nich táto demonštrácia nemusela nutne odrážať názor širšej verejnej mienky a nezmení postoj austrálskej vlády.
Podľa Downera by neúspešné odzbrojenie Iraku poškodilo dôveryhodnosť OSN, v dôsledku čoho by svetová organizácia bola bezmocná aj voči jadrovému zbrojeniu Severnej Kórey. Irak je podľa Downera "kľúčovým testom rozhodnosti medzinárodného spoločenstva vynútiť si dodržiavanie zákonov o zákaze zbrojenia".
Súhlas Howardovej vlády s Bushovou irackou politikou a podpora útoku na Bagdad - s alebo bez súhlasu OSN - vyvolala vo vnútri Austrálie hlboké rozpory. Proti jeho vojnychtivej línii je drvivá väčšina obyvateľov Austrálie i opozičné politické strany.
"Premiér je mimo. Mal by položiť slúchadlo z Bieleho domu a zdvihnúť telefón od Austrálčanov," zhodnotil Howardov rozporuplný súhlas s USA líder zelených Bob Brown. S tým, že Howard nemá kontakt so svojimi voličmi, súhlasí aj hlavná opozičná strana - austrálski labouristi. Tí sú zásadne proti vstupu svojej krajiny do akejkoľvek vojny bez podpory OSN.
John Howard stojí na čele najmenšieho kontinentu sveta od roku 1996 a v parlamente je už 29 rokov. Podľa politológov je tento muž skutočne presvedčený, že má pravdu, a že jeho vojenská podpora USA a Veľkej Británie proti Iraku je správna. Howard totiž tento postoj považuje za akési "predĺženie medzinárodnej vojny proti terorizmu" a nemá o ňom najmenších pochýb. Je dokonca presvedčený, že verejná mienka sa prikloní na jeho stranu, ak vojna v Iraku naozaj vypukne a Irak z nej vyjde ako porazený.