Brusel 17. februára (TASR) - Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú politiku Javier Solana očakáva zhodu európskych lídrov na tom, že vojna v Iraku môže byť nevyhnutná, avšak len v prípade, že sa najprv vyčerpajú všetky mierové prostriedky.
Toto očakávanie vyjadril bývalý generálny tajomník NATO pred začatím mimoriadneho summitu 15-člennej EÚ o irackej kríze, ktorý sa dnes koná v Bruseli.
Solana sa usiluje preklenúť priepastné rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi únie. Tie sú z názorového hľadiska rozdelené na proamerický tábor, ktorý vedie Veľká Británia, Taliansko a Španielsko, a na štáty na čele s Francúzskom a Nemeckom, ktoré nesúhlasia s vojenským riešením krízy.
"Každý uznáva, že vojna je posledným riešením," povedal Solana pred začatím summitu. "Myslím, že každý súhlasí, že vojna môže byť v danom okamihu potrebná, no do toho bodu sme sa ešte nedostali. Musíme najprv vyčerpať všetky prvky diplomacie," zdôraznil Solana, ktorého úloha ako hovorcu zahraničnej politiky EÚ je značne zneutralizovaná chýbajúcim konsenzom o irackej otázke.
Okrem intenzívneho diplomatického úsilia je potrebné poskytnúť zbrojným inšpektorom OSN aj všetky prostriedky, ktoré potrebujú na overenie odzbrojovania Iraku, dodal Solana.
"Môžu potrebovať čas, môžu potrebovať spravodajské služby, môžu potrebovať prostriedky. A EÚ sa musí snažiť pomôcť inšpektorom, najmä hlavným inšpektorom, získať všetko, čo potrebujú," uzavrel.