Dodal však, že aj napriek tomu je jeho krajina v prípade potreby schopná brániť sa sama.
"Turecko sa priamo nezapojí do vojny a ani sa na vojne nezúčastní," zdôraznil turecký vicepremiér v Tokiu, kam pricestoval na návštevu v súvislosti s Rokom Turecka v Japonsku. "Modlím sa, aby sa vojne zabránilo a zvíťazil mier," dodal Yalcinbayir.
Turecko minulý týždeň rozhnevali traja členovia NATO - Belgicko, Francúzsko a Nemecko, keď zamietli jeho žiadosť o posilnenie obrany v prípade vojny v Iraku a zablokovali rozhodnutie aliancie o poskytnutí pomoci. Nemecko a Belgicko v nedeľu od svojho odmietavého stanoviska ustúpili, Francúzsko však na svojich výhradách naďalej trvá.
Yalcinbayir vyjadril presvedčenie, že všetky tri krajiny si plne uvedomujú svoju zodpovednosť zabezpečiť potrebnú ochranu svojmu spolučlenovi v NATO. Dodal, že Turecko si želá, aby si vyjasnili rozdielne stanoviská s Washingtonom, ktorý volá po vojenskom zásahu proti Iraku, aby ho prinútil vzdať sa údajných zbraní hromadného ničenia.
"Turecko sa dokáže samo brániť. No do istej miery potrebujeme aj istý stupeň spolupráce," uviedlo turecký vicepremiér.
Turecko je blízkym spojencom USA a je významne závislé od jeho hospodárskej a politickej pomoci. Obáva sa však, že vojna v susednom Iraku by mohla negatívne ovplyvniť jeho hospodársku obnovu a vyvolať nestabilitu u Kurdov žijúcich pozdĺž hraníc s Irakom.