Academia, Praha 2003
Životný príbeh generála Františka Moravca, ktorého vojnové osudy sa začali v roku 1915 odvodom do rakúskej armády, pokračovali ruským zajatím, pôsobením v českých légiách a kariérou v československej armáde, v spravodajskej sekcii generálneho štábu. Vyvrcholili potom prácou v anglickom exile v úzkej spolupráci so spojeneckými spravodajskými službami a v dennom styku s prezidentom Benešom. Práve výzvedná činnosť počas druhej svetovej vojny je ťažiskom knihy, nabitej informáciami zo zákulisia tajných služieb a vysokej politiky.
Peter Macsovszky: Tanec pochybností (Sprievodca duchovným blúdením)
Eugenika, Bratislava 2003
„A tá milenka, ktorá od teba nevyžaduje plnú odovzdanosť, ťa aj tak podvádza: si jej ľahostajný.“ Knižka je poetickým skúmaním nebezpečných stavov mysle, presvedčení a postojov na ceste za osvietením a duchovnosťou. Kto hľadá pravdu a múdrosť, pochybnosť by mala byť jeho stálym sprievodcom. Kratšie či dlhšie pochybnosti tu tancujú rozdelené do vyše štyridsiatich kapitoliek a podľa autora je to kniha o hľadaní filozofického zlata. Avšak ten, kto by v nej hľadal také skalopevné filozofické systémy, ktoré by prežili povodne a svetové požiare, si nepríde na svoje. Jediná filozofia, ktorú tu možno nájsť, je filozofia prostoduchosti, vtipu, ba niekedy možno aj naivity.
Stanislav Komárek: Opšlstisova nadace
Petrov, Brno 2002
Autor, ktorý je známy predovšetkým ako publicista a esejista, sa tentoraz predstavuje románom, dokonca s generačnými ambíciami. Odohráva sa v osemdesiatych rokoch minulého storočia prevažne vo Viedni a Istanbule, vo svete, ktorý autor ako emigrant dobre pozná. Dej je fabulovaný, ale bizarné drobnosti a celkový obraz prostredia sú až na niektoré výnimky pravdivé.
Emo Bohúň: Zaprášené histórie
Ikar, Bratislava 2003
Novinár Emo Bohúň (1899 – 1959) miloval Bratislavu, dôverne poznal jej uličky, staré paláce aj osudy ich majiteľov. Z jeho vtipných humoresiek dýcha atmosféra už zbúraných viech, hostincov a barov, ožíva tu prvá železnica, vynárajú sa osudy dnes už zabudnutých postavičiek i stále známych osobností. Čitatelia sa dozvedia, ako chudobná a cnostná Angelka z Café Avion našla svoju lásku, aj ako sa bankár Castiglioni pomstil svojmu sokovi. A popri Bratislave sa dozvie pútavé historky tiež z Kubína, Žiliny, Nitry či ďalších slovenských miest.
Biskup Michal Buzalka
Lúč, Bratislava 2002
Publikácia vznikla na základe konferencie k 40. výročiu úmrtia významnej osobnosti slovenského katolicizmu minulého storočia. Ide o prvé komplexné spracovanie života jedného z troch slovenských biskupov, ktorých zlikvidovala komunistická moc.
Jozef Urban: Hluchonemá hudba
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2003
„Všetci čo tam boli to opisujú rovnako: /dlhý tunel / na konci svetlo… / stretli príbuzných a iné podstatnosti / len na lásku a písanie básní im nezvýšil čas / to by museli zomrieť naozaj,“ píše sa v básni Kronika klinickej smrti. Aktuálne, živé texty Jozefa Urbana naďalej s vervou bojujú o svoju pravdu, o svoje miesto pod slnkom. Ani v druhej zbierke tragicky zosnulého básnika nechýba satirický tón a sebairónia, taká vlastná mladému človeku.