i EPIC. Predaj by bol podľa neho možný v prípade uzavretia manažérskych kontraktov so spoločnosťami, využívajúcimi jadrové zdroje, napríklad s Electricité de France alebo so španielskou Iberdrolou.
Poradca vlády SR pre privatizáciu Slovenských elektrární spoločnosť PriceWaterhouseCoopers navrhuje aj možnosť kombinovať pri privatizácii jadrových zdrojov „čistý predaj“ s prenájmom. Z jadrových zdrojov by súčasťou privatizácie nemala byť havarovaná elektráreň A-1.
Podľa analýz EPIC nie je privatizácia SE, ktorá smeruje k predaju konvenčných zdrojov energie bez jadra, vhodným spôsobom predaja spoločnosti. „Predaj Slovenských elektrární bez jadrových zdrojov je len čiastkovým riešením,“ upozornil Peter Goldscheider zo spoločnosti EPIC. Podľa neho by v takomto prípade vláda získala zdroje, ale vznikli by napríklad problémy s dlhmi elektrární.
Privatizačný poradca PriceWaterhouseCoopers v súčasnosti eviduje naďalej osem predbežných ponúk strategických záujemcov o Slovenské elektrárne. Okrem strategických investorov prejavili záujem o kúpu elektrární ako finanční investori aj Európska banka pre obnovu a rozvoj a spoločnosť IFC, patriaca do skupiny Svetovej banky. (tasr)