Najväčšie protestné akcie proti vojnovému konfliktu sa konali v New Yorku, Chicagu, Detroite, Miami, San Franciscu a Los Angeles. V New Yorku sa na mierovom zhromaždení v blízkosti sídla OSN zúčastnilo podľa oficiálnych údajov asi 100.000 ľudí.
Protestná akcia sa začala ekumenickou bohoslužbou vedenou juhoafrickým biskupom a nositeľom Nobelovej ceny za mier Desmondom Tutuom, ktorý verejne vyzval americkú vládu, aby nepostupovala voči Bagdadu vojenskou silou.
"Mier! Mier! Mier!," vykríkol biskup Tutu. Podľa neho by Amerika mala počúvať zvyšok sveta, ktorý hovorí: Dajte zbrojným inšpektorom OSN čas.
Na podujatí vystúpili hviezdy filmu a šoubiznisu ako Harry Belafonte, Danny Glover, Susan Sarandonová či Pete Seeger, ale aj syn zavraždeného černošského bojovníka za ľudské práva Martina Luthera Kinga či pozostalí obetí teroristických útokov na newyorské Svetové obchodné centrum (WTC) z 11. septembra 2001.
Tutu a Belafonte odovzdali posolstvo adresované generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi, v ktorom podpísaní vyjadrili nádej na mierové riešenie konfliktu a prisľúbili Spojeným národom podporu.
Newyorská sudkyňa zakázala mierový pochod cez Manhattan aj zhromaždenie priamo pred hlavným sídlom OSN na East River. Usporiadatelia akcie, združení v koalícii Spojení za mier a spravodlivosť, preto presunuli pódium o päť ulíc na sever. Aj odtiaľ bol však dobre viditeľný sklenený palác OSN.
Počas demonštrácie boli značne posilnené bezpečnostné opatrenia. Newyorská polícia nasadila do akcie snajperov, pátracích psov a špecialistov s detektormi kovov. Poriadkové sily zadržali asi 50 demonštrantov.
Koalícia Spojení za mier a spravodlivosť združuje podľa jej hovorkyne asi 300 organizácií, ktoré sa zasadzujú za mier na celom svete.