
Šiesteho februára 1958 sa hráči Manchesteru United domov nedostali. Na mníchovskom letisku sa pilotovi Thainovi nepodarilo vzlietnuť. Lietadlo skosilo niekoľko stromov a narazilo do obytného domu. Z anglickej výpravy zahynulo 23 ľudí.
Z najhoršieho sa podarilo dostať aj trénerovi Mattovi Busbymu. Symbolicky, dvadsať rokov po havárii, zdvihol ako tréner Manchesteru United spolu s Bobbym Charltonom slávny Európsky pohár majstrov (predchodca Ligy majstrov) po pamätnom víťazstve Reds nad Benfikou Lisabon 4:1 v londýnskom Wembley.
Dnes je Manchester najbohatším klubom planéty, jeho ročný obrat je asi 120 miliónov libier. O žiarivý lesk sa pričinila aj kráľovná Alžbeta II., keď Busbymu, Charltonovi a súčasnému trénerovi, Škótovi Fergusonovi dala titul sir. Škót prišiel na Old Trafford v roku 1986 a od roku 1993, keď sa Manchester stal prvýkrát pod jeho taktovkou šampiónom, klub prekvitá. Počas Fergusona vybojovalo družstvo okrem siedmich titulov majstra Anglicka aj prvenstvo v Lige majstrov pred štyrmi rokmi.
Ferguson je preto zdravo presvedčený, že Manchester môže uspieť aj teraz, 45 rokov po čiernom historickom dni. O tomto symbolickom víťazstve snívajú fanúšikovia na celom svete. Dokazuje to aj originálna plaketa, umiestnená v útrobách štadiónu, v Players Lounge, pohodlnej hráčskej sále vyzdobenej fotografiami so známymi tvárami. Vyhotovil ju väzeň, ktorý ani počas 15-ročného trestu vo väznici Dartmor neprestal červených diablov povzbudzovať. Vyjadruje vďaku za triumf Manchesteru v PEM v roku 1968. Prevzal ju od neho sám Bobby Charlton, aby tak dokázal záujem klubu o každého fanúšika.
Posledný úsek cesty za titulom v Lige majstrov sa pre hráčov Manchesteru začne práve na štadióne Old Trafford. Devätnásteho februára, po zimnej pauze, sa stretnú s Juventusom Turín.
FOTO – REUTERS, ČTK