Hedviga Záhorová a jej 27-ročný syn Andrej z obce Nová Bošáca listujú v rodinnom albume fotografií. Spomínajú na dvoch mladých ľudí, ktorí sa stali obeťami tragickej nehody. Odohrala sa v jedno decembrové popoludnie na ceste v Zemianskom Podhradí. „Aj vtedy bola taká fujavica,“ spomína matka piatich detí. Jedno z nich – Kamil, zahynul, rovnako, ako aj jeho 18-ročný bratranec Tomáš Záhora pri automobilovej nehode.
Smrť si ich našla na zasneženej ceste
V embéčke sedeli štyria chlapci. Šoféroval Tomáš, vedľa neho sedel Kamil, vzadu Marek a Andrej. „Tomáš išiel do Moravského Lieskového zháňať motor do svojho auta,“ spomína Andrej. „V asi 70-kilometrovej rýchlosti zrazu dostal šmyk, prešiel do protismeru, rovno pod kolesá protiidúceho nákladného auta. Skončili sme rovno pod ním. Potom si už nič nepamätám.“ Andrej sa prebral asi po desiatich minútach. „Bol som pri vedomí, keď ma odvážala sanitka. Kamil, ten ležal mŕtvy na mne.“ Ani Tomášovi, ktorý ako vodič neprispôsobil rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky, už nebolo pomoci. Marek utrpel zlomeninu spodiny lebečnej, nosa a oboch zápästí. Liečil sa asi osem týždňov.
„Mňa odviezli do bratislavskej nemocnice s pomliaždeninou krčnej chrbtice a so zlomeným nosom. Neskôr ma previezli do trenčianskej nemocnice, nemohol som ísť ani na pohreb. Liečil som sa štyri mesiace,“ hovorí Andrej, ktorý už prežil jednu ťažkú nehodu, keď pred ôsmimi rokmi havaroval na motorke. Odniesli si to zlomené kolená.
„Ich smrť mi prišli oznámiť policajti. Ani som tomu nechcela veriť,“ hovorí pani Hedviga.
Mali radi motorky a autá
Kamil mal práve po vojne. Bol veľkým milovníkom áut a motoriek, tiež to nebola jeho prvá nehoda. Pred rokom havaroval v aute svojho otca. „Pred nehodou bol čudný, nervózne si poťahoval z cigarety, akoby niečo tušil,“ spomína Andrej na svojho bratranca. Presne o rok sa stala druhá, žiaľ, tentoraz smrteľná.
„Verím v osud. Určite to mali predurčené,“ myslí si pani Hedviga, veriaca žena, podľa ktorej po novobošáckych kopcoch v posledných rokoch chodila „zubatá s kosou“ veľmi často. Akoby číhala na mladých ľudí – 24-ročný rušňovodič skončil pod prevráteným traktorom, ďalší mladý človek sa zabil v aute, život chlapca na bicykli vyhasol pod autom, ktoré riadil policajt z colnice pod vplyvom alkoholu. Pri ďalšej nehode zahynuli Tomáš a Kamil.
RASTISLAV SAMÁK