
Ministrovi kultúry Rudolfovi Chmelovi (vpravo) radí aj bývalý minister Ladislav Snopko. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Už na budúci týždeň by sa mala objaviť dlhoočakávaná novela zákona o koncesionárskych poplatkoch. Ministerstvo návrh už pred časom zverejnilo, vzápätí ho však minister stiahol, vraj išlo o nedorozumenie. „Myslíme si, že možno práve teraz sa otvára priestor, aby sme o tom diskutovali,“ zdôvodnila presunutie zákona na tento rok generálna riaditeľka sekcie médií a audovízie Zuzana Mistríková. Návrh ráta so zvýšením poplatkov o 33 percent. Poplatok za rádio by sa mal zvýšiť z 30 na 40 korún a za televíziu zo 75 na 100 korún. Dostávajú ich Slovenský rozhlas a Slovenská televízia.
Mistríková tvrdí, že diskutovať by sa nemalo len o výške poplatku. „Predmetom diskusie by malo byť, čo v budúcnosti od verejnoprávnych inštitúcií očakávame a aký systém by sme mali vytvoriť, aby bol stabilný,“ povedala.
V najbližších týždňoch by ministerstvo malo predložiť novelu autorského zákona, v apríli by mali končiť aj práce na návrhoch zákonov o Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase. Koncom roka by mal byť známy návrh tzv. mediálneho zákona, ktorý by nahradil tlačový zákon z roku 1966.
Chmel sa podľa svojich slov mieni prioritne venovať aj prezentácii slovenskej kultúry v zahraničí. Podľa neho sa stáva len „príveskom diplomatických a ekonomických úloh zahraničnej politiky“, objem peňazí, ktoré na ňu idú zo štátneho rozpočtu, označil za absolútne neprijateľný. Poznamenal, že zatiaľ čo Česká republika investovala do vlaňajšej sezóny vo Francúzsku 100 miliónov korún, jeho ministerstvo má na tento účel 6 miliónov korún. „V tejto otázke ťaháme veru za kratší koniec,“ povedal.
Za svoju najväčšiu úlohu však považuje presunúť kultúru z okraja do centra záujmu. „Potrebujeme zmeniť zaužívaný názor, že kultúra je akousi čiernou dierou, v ktorej nenávratne miznú peniaze daňových poplatníkov,“ povedal. (joč)