Brusel 14. februára (TASR) - Európska únia nie je v otázke Iraku tak rozdelená, ako by sa mohlo zdať. Rozdiely sa týkajú skôr prístupu a prostriedkov na dosiahnutie cieľa, ako samotnej podstaty. V článku pre bruselský týždenník European Voice to dnes napísal grécky minister zahraničných vecí Jorgos Papandreu, ktorého krajina teraz predsedá EÚ.
Podľa Papandrea Európa môže byť voči irackej kríze jednotná a zodpovednosťou Grécka ako predsedajúcej krajiny je pokúsiť sa dosiahnuť, aby EÚ hovorila jedným hlasom.
"Povedal by som, že názorové rozdiely v rámci EÚ boli neprimerane nafúknuté. V skutočnosti existuje oveľa širší základ pre konsenzus, ako si mnohí myslia," napísal minister v článku pred pondelkovým mimoriadnym summitom EÚ k irackej kríze.
Podľa Papandrea sa všetky krajiny EÚ zhodujú, že cieľom je odzbrojenie Iraku, že Irak musí aktívnejšie spolupracovať s inšpektormi, že kľúčová rola Bezpečnostnej rady OSN pri udržiavaní svetového mieru a bezpečnosti musí ostať zachovaná, a treba využiť všetky diplomatické spôsoby riešenia krízy.
"Ostávame presvedčení, že všetky členské štáty sú odhodlané urobiť všetko potrebné, aby sme sa vyhli vojenskej akcii," napísal Papandreu.
Otvorené otázky sa podľa neho týkajú najmä najefektívnejších prostriedkov, ktorými možno dosiahnuť spoločný cieľ. "Naše rozdiely sú skôr otázkou dôrazu a prístupu, ako podstaty," tvrdí grécky minister zahraničia. Tieto rozdiely nie sú výhradou EÚ a aj v USA prebieha živá diskusia o tom, ako najlepšie odzbrojiť Irak, píše ďalej v článku.
Grécko podľa neho na summite vyvinie konštruktívne úsilie, aby pomohlo dosiahnuť v rámci EÚ konsenzus. "Zvolanie summitu je potvrdením našej dôvery v inštitúcie a mechanizmy EÚ," uzavrel šéf gréckej diplomacie.
Pondelkovému mimoriadnemu summitu lídrov EÚ k irackej kríze v Bruseli bude predchádzať zasadnutie ministrov zahraničných vecí európskej pätnástky. V utorok bude grécke predsedníctvo informovať o výsledkoch summitu na najvyššej úrovni kandidátske krajiny.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed