Nitra 14. februára (TASR) - Vysokoškolský zákon, ktorý nadobudol účinnosť v apríli minulého roku, bude s najväčšou pravdepodobnosťou ešte v tomto roku novelizovaný.
"Zámerom je aplikovať do zákona skúsenosti, ktoré sme nadobudli za obdobie jeho platnosti. Definitívne chceme doriešiť otázku spoluúčasti poslucháčov na financovaní ich vysokoškolského štúdia a vytvoriť podporný systém pre schopných študentov zo sociálne slabších vrstiev," informoval minister školstva Martin Fronc na konferencii Reforma vysokoškolského vzdelávanie, ktorá sa dnes konala v Nitre.
Za výrazné prínosy reformy vzdelávacieho systému označil Fronc posilnenie autonómie škôl, zlepšenie prístupu k vzdelaniu, prehlbovanie kvality prípravy študentov a vytvorenie možností na financovanie vysokých škôl z viacerých zdrojov. Upozornil na rezervy, spočívajúce najmä v príprave kvalitných a atraktívnych študijných odborov a vo vytváraní lepšieho finančného krytia nevyhnutných nákladov. Pripomenul, že vysoké školy sú stále priveľmi závislé od štátneho rozpočtu, ktorý nemôže pokryť všetky ich potreby a požiadavky.
Rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Imrich Okenka v rozhovore s novinármi vyjadril podporu čiastočnému spoplatneniu nákladov na vysokoškolské štúdium. Svoj názor doplnil príkladom, že "ak by študenti univerzity zaplatili ročne iba 20 % nákladov na jedného študenta v školskom roku, pre univerzitu v Nitre by to znamenalo prínos 108 miliónov Sk za rok".
Na konferencii sa zúčastnilo vyše sto rektorov, dekanov, akademických funkcionárov a ďalších pracovníkov vysokých škôl z celého Slovenska. Prítomní boli aj odborníci z Rakúska a Veľkej Británie. Referáty a podnetné vystúpenia o problematike reformy a vytvárania Európskeho vysokoškolského priestoru budú publikované v zborníku.