Brusel 14. februára (TASR) Podľa belgického profesora Bruna Colsona, odborníka na vojenskú stratégiu z Namur, by sa vojenský útok na Irak mohol uskutočniť v termíne 25. februára až 7. marca. Podľa Colsona by útočiaca strana získala výhodu v uvedenom čase nebude v danej časti sveta svietiť Mesiac, konštatuje v dnešnom čísle belgický denník La Derniere Heure.
V čase, keď vzrastá napätie v spojitosti s irackou krízou, sa šíria aj dohady o možnom termíne útoku amerických síl. Už dlhší čas sa uvádza obdobie 25. februára až 7. marca, a to nielen z politických, ale aj strategických dôvodov. Ako zdôraznil belgický denník, v tom čase bude v danej časti sveta Mesiac úplne zakrytý a tma bude vhodná pre útočiacu stranu. Ako vysvetlil profesor Colson, tento fakt nie je ani v čase vyspelých vojenských technológií zanedbateľný. Okrem lietadiel a rakiet sú tu aj vojaci a vozidlá. Práve pre vojakov je dôležité, aby ich druhá strana nespozorovala. Prostriedky na nočné videnie majú obe strany iracká aj americká. Lenže prostriedky irackej armády nie sú také dokonalé a majú ich menej. Americkí vojaci by teda v uvedenom čase pri útoku mohli vidieť a sami by neboli videní, povedal Colson.
To nie je jediný a determinujúci prvok, pokračoval odborník na vojenskú stratégiu. Zásadnú úlohu zohráva aj počasie. Je iluzórne chcieť viesť vojnu v danom regióne po marci, podčiarkol Colson. Ako vysvetlil, v regióne v tomto ročnom období sa horúčava stáva neznesiteľnou, aj keby americkí vojaci mohli mať ochladzované kombinézy. Preto vojna so všetkou pravdepodobnosťou bude mať rýchly charakter a nebude trvať dlhšie ako mesiac. Prostriedky a jednotky, vybrané na túto vojnu, potvrdzujú danú tézu, dodal belgický odborník. V porovnaní s rokom 1991 a prvou vojnou v Perzskom zálive je teraz okolo Iraku sústredených menej tankových a pancierových jednotiek, ale viac parašutistov, špeciálnych síl a osobitných kománd. Výzbroj je modernejšia ako v prvej vojne v oblasti. Dá sa vyvodiť záver, že stratégovia sa orientujú na rýchlu vojnu, prienik do radov nepriateľa a tvrdé údery.
Na námietku novín La Derniere Heure, či sa nepodceňuje sila irackej armády, profesor Colson uviedol, že tá je v porovnaní s rokom 1991 oslabená a stratila časť potenciálu. Otázkou ostáva, či Bagdad bude schopný zmobilizovať nekonvenčné zbrane, napríklad bakteriologické alebo chemické. To by zmenilo situáciu na mieste, dodal Colson pre denník.