Bratislava 14. februára (TASR) - Vláda Mikuláša Dzurindu svojimi konkrétnymi činmi v súvislosti s irackou krízou koná podľa strany Smer protieurópsky a nedemokraticky.
Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová upozorňuje na to, že kabinet v tomto smere nerešpektuje vôľu občanov, od ktorých získal mandát a ktorí sa väčšinou stavajú proti zapojeniu Slovenska do pripravovaného vojenského konfliktu. Zároveň však na základe svojich rozhovorov s nemeckým a francúzskym ambasádorom na Slovensku konštatovala, že pri rozhodovaní o rozširovaní EÚ nebudú ich krajiny hlasovať podľa postojov krajín ku kríze na Strednom východe.
Smer kritizuje vládu za to, že v dôležitých zahraničnopolitických záležitostiach "nekomunikuje svoje kroky s predstaviteľmi EÚ a neakceptuje stanoviská NATO". "Integrácia do EÚ a vstup do NATO sú pre vládu len formálne deklarované ciele," vyhlásila dnes na pravidelnom brífingu Smeru Beňová, ktorá je zároveň predsedníčkou parlamentného výboru pre európsku integráciu. Dodala však, že Smer momentálne neuvažuje o tom, že bude iniciovať vyslovenie nedôvery vláde, pretože chce byť minimálne do vstupu SR do EÚ v roku 2004 konštruktívnou opozíciou.
Rozhodnutie Grécka ako predsedníckej krajiny v únii zvolať summit pätnástky bez účasti kandidátskych krajín je podľa nej úplne logický, pretože kandidáti "v tejto neľahkej zaťažkávacej skúške ukázali, že ich postoje predstaviteľov EÚ nezaujímajú a nie sú ochotné akceptovať spoločné európske rozhodnutia". Smer podľa jej slov rešpektuje autority a rozhodnutia medzinárodných organizácií a nepovažuje za správne vytvárať medzinárodné koalície ad hoc.
V súvislosti s rozhodnutím kabinetu z posledných dvoch týždňov vrátane povolenia prevozu amerických vojakov a techniky cez územie SR, ktoré vláda schválila vo štvrtok, Smer podľa Beňovej očakával, že premiér Dzurinda osloví všetky parlamentné strany a bude sa zaujímať o ich názor.
Beňová dnes súčasne apelovala na predstaviteľov vlády, aby neospravedlňovali svoje rozhodnutia vo vzťahu k Iraku vstupom SR do NATO, pretože tak znižujú podporu obyvateľstva pre začlenenie Slovenska do aliancie.
Podpredseda Boris Zala pripomenul, že Smer bude preferovať mierové riešenie spomínanej krízy. Beňová dodala, že sa v sobotu plánuje zúčastniť na mierovej demonštrácii iniciatívy Nie v našom mene.