Bratislava 14. februára (TASR) - Viac pozitívnych ako negatívnych dôsledkov očakáva od vstupu SR do Európskej únie (EÚ) slovenská verejnosť. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý na vzorke 1056 respondentov starších ako 18 rokov uskutočnil Odbor mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu (OMV SRo) v dňoch 7. a 8. februára.
Súhlas alebo nesúhlas so 14 výrokmi v ňom vyjadrili reprezentanti vybraní podľa kritérií zodpovedajúcich štruktúre dospelej populácie SR podľa pohlavia, veku, národnosti, veľkosti bydliska a kraja.
Očakávané výhody členstva v EÚ sa koncentrujú predovšetkým do ekonomickej oblasti. Najčastejšie očakávania - ako odpovedalo 70,8 % občanov - sa týkajú zisku väčšieho množstva pracovných príležitostí v členských štátoch únie. Viac ako polovica respondentov, a to 55,2 %, dúfa, že sa zvýši zamestnanosť aj na Slovensku. O niečo menej Slovákov - 51,4 %, si od vstupu do únie sľubuje celkový rozvoj národného hospodárstva a takmer polovica oslovených predpokladá po vstupe do EÚ zvýšenie životnej úrovne obyvateľstva SR.
Čo sa týka obáv z negatívnych dosahov vstupu SR do únie, takmer dve tretiny respondentov sa nazdávajú, že vstup SR do EÚ obmedzí možnosti slovenských výrobcov uplatniť sa na domácom trhu. To, že po vstupe do EÚ sa pôda, lesy a nehnuteľnosti stanú vlastníctvom cudzincov, si myslí 61 percent obyvateľov. Obavy z úpadku slovenského poľnohospodárstva robia vrásky 54,8 percenta účastníkov výskumu. Každý druhý opýtaný pripúšťa, že vstup Slovenska do EÚ urobí z obyvateľov SR druhoradých občanov únie. Obmedzenie možností slovenských občanov rozhodovať o vlastnej krajine predpokladá 56 % oslovených.