Washington 14. februára (TASR) - Spojené štáty počítajú s tým, že v prípade vojny v Iraku vystačia s konvenčnými zbraňami, oznámil vo štvrtok v Kongrese minister obrany USA Donald Rumsfeld.
Na žiadosť senátora Edwarda Kennedyho, aby potvrdil, že Američania nepoužijú jadrovú zbraň proti krajine, ktorá výzbroj tohto typu nemá - akou je aj Irak, Rumsfeld reagoval len nepriamo. Povedal, že "história je jasná" - prezident USA nepoužil tieto zbrane od roku 1945, a to ani v takých vážnych krízach ako bola vojna v Kórei či Vietname. Rumsfeld súčasne dodal, že Washington sa nikdy oficiálne nevzdal práva použiť jadrovú zbraň ako prvý. Pentagón podľa neho zvažuje celú sériu krízových plánov.
V decembri 2002 Biely dom v strategickom dokumente deklaroval, že USA si naďalej osobujú právo odpovedať silou, vrátane jadrovej, v prípade útoku chemickými alebo biologickými zbraňami na USA, ich jednotky v zahraničí alebo spojencov.
So žiadosťou vypracovať čo najpodrobnejší plán na obnovu Iraku v prípade, že bude dejiskom vojny, vyzval v noci nadnes prezidenta USA Georgea W. Busha demokratický senátor Joseph Lieberman. Podľa neho by sa v prípade Iraku Spojené štáty mali vyvarovať chyby, ktorej sa dopustili v Afganistane, kde po vojenskom víťazstve nad hnutím Taliban síce nasledovala obnova krajiny, ale bola "nebezpečnou improvizáciou".
Minister zahraničných vecí Colin Powell vo štvrtok informoval, že americká administratíva má viacero plánov na stabilizáciu Iraku. Súčasne vyjadril nádej, že ak dôjde k vojenskému konfliktu, bude krátky s minimálnym dopadom na infraštruktúru, vrátane ropných polí. Upozornil, že na rozdiel od Afganistanu má Irak fungujúce inštitúcie a príjmy z ropného priemyslu budú môcť byť využité na obnovu krajiny.
Biely dom dnes medzičasom oznámil, že Bush schválil pre Afganistan a Jordánsko, ktoré sa v Afganistane podieľa na humanitárnych projektoch, finančnú pomoc vo výške 165 miliónov dolárov.
1 4 pel