Drážďany 14. februára (TASR) - Obyvatelia nemeckých Drážďan si vo štvrtok večer pripomenuli 58. výročie vlny nočných náletov britských a amerických lietadiel, pri ktorých - tri mesiace pred koncom druhej svetovej vojny - zahynulo 40.000 civilistov. Bombardovanie z 13. februára 1945 spôsobilo v meste aj obrovské materiálne škody.
Drážďanci, ku ktorým sa pridali aj účastníci protivojnových demonštrácií, si večer za hlaholu kostolných zvonov uctili pamiatku obetí bombardovania. Veľvyslanec USA v Nemecku a vedúci britského konzulátu v Lipsku položili kvety na drážďanskom cintoríne, kde je pochovaná väčšina obetí.
Tohoročné 58. výročie bombardovania Drážďan poznačili obavy z rozpútania vojny v Iraku, s ktorou nemecká politická špička i obyvateľstvo rozhodne nesúhlasia. Poznamenali ho aj nové poznatky o britsko-amerických náletoch na Nemecko počas druhej svetovej vojny, ktorých cieľom bolo demoralizovať obyvateľstvo. Zahynulo pri nich však 635.000 civilistov a zničených bolo 130 miest.
Počas bombardovania 13. februára 1945 britské americké lietadlá zhodili na Drážďany 3,4 ton výbušnín, ktorých explózia a následné požiare veľmi vážne poškodili mesto nazývané aj Benátky na Labe. Spornosť operácie spočívala aj v tom, že Drážďany v tom čase nemali už prakticky žiaden vojenský význam. V meste bolo navyše väznených niekoľko stoviek britských a amerických vojnových zajatcov, vrátane amerického spisovateľa Kurta Vonneguta, ktorý neskôr prerozprával svoju skúsenosť v knihe Bitúnok č.5.
1 pel